Kiekviena karta, ypač vaikystėje, paauglystėje, išgyvena visuotinį pamišimą dėl kokių nors daiktų. Tik pamišimo mastai skirtingi. Šiais laikais yra beribių galimybių sužinoti, pamatyti, kas yra „ant bangos“ ne tik savame kieme, bet visame pasaulyje. Noras turėti tai, dėl ko galvas pametę dauguma, yra siekimas priklausyti grupei, patirti bendrumo jausmą. Mažiems vaikams tą jausmą sukuria kišenėje pūpsantys „puponautai“, „pokemonai“. Vyresnius skatina kita priežastis – troškimas dominuoti. Suaugusieji žaislines svajonių mašinėles ir barbių namus keičia į tikrus. Pramoginės laidos, žurnalai mirga nuo madingus drabužius vilkinčių, prabangias mašinas vairuojančių „žvaigždžių“, kurios lyg ir siunčia žinutę: „turi madingų daiktų – esi svarbus“.

Vaikams nuo mažens derėtų skiepyti supratimą, kad svarbu ne ką turi, o kas esi, kalbėti apie tai, kad geriau turėti savo stilių, pomėgių, išsiskirti iš minios, nei susilieti su ja. Deja, dažnai suaugę patys skatina vieną ar kitą tokio tipo savo atžalų maniją, neva kitaip sūnus ar dukra taps „balta varna“ tarp kitų vaikų. Pavyzdžiui, internete kuria forumus, kuriuose ieško, keičiasi ir net perka tuo metu ant populiarumo viršūnės esančias korteles ar figūrėles. Ir tai daro patys, nes jų maži vaikai to nesugeba. Kartais net kyla įtarimas, kad ta manija apsėdo ne tiek vaikus, kiek tėvus, kurie nesusimąsto, kad taip skatinamas vaiko troškimas turėti norimą daiktą bet kokia kaina ir net formuojamas azarto jausmas, kas vėliau gali kelti kur kas didesnių bėdų. O balta varna galima tapti ne tik dėl to, kad neturi madingo daikto, bet ir dėl to, kad negebi palaikyti pokalbio, nes savu laiku pirkti, mainyti, parduoti buvo svarbiau nei sužinoti ką nors nauja.

Vieni kuria, kiti reklamuoja, treti perka ir naudoja – taip sukasi šiuolaikinis pasaulis. Kovoti su tuo vargu ar įmanoma, be to, ir nereikia. Kiekvienas turi teisę rinktis. Draudimai turi trumpalaikį efektą ir veikia bumerango principu: draudžia – noriu dar labiau. Todėl kur kas efektyviau kalbėtis, kad vaikas pats suprastų, kodėl jam reikia to daikto ir ką jis jam duos. Tačiau suaugusieji privalo patys savo pavyzdžiu rodyti, kad ne mašinos modelis ar namo dydis nusako žmogaus vertę. Tačiau dažnai noras pasipuikuoti būna stipresnis.

Psichologė Rasa