Niekas negali sugadinti jums nuotaikos, tik jūs tai galite. „Lietus sugadino nuotaiką visai likusiai dienai“, „Jis/ji mane supykdė“, „Kaip jie taip gali“. Galite rinktis taip mąstyti, jeigu jums taip tinka, tačiau iš to naudos mažai, nes negalite kontroliuoti oro sąlygų, aplinkinių elgesio ir emocijų. Tai ne jūsų atsakomybė, tačiau galite prisiimti atsakomybę už tai, kaip jūs jaučiatės, tai – jūsų pasirinkimas.

Nesakau, kad esate kalti dėl to, kaip jaučiatės ir tikrai nebūtinai esate atsakingi už tai, kas nutiko jūsų gyvenime. Jūs tiesiog galite pasirinkti pažvelgti į dalykus kitaip. Oras negali sugadinti jums nuotaikos. Kiti žmonės negali priversti jaustis blogai. Tačiau jūsų jausmus gali paveikti tai, kaip jūs patys interpretuojate tai, ką kiti žmonės sako ar daro, tai, kiek laiko skiriate galvojimui apie tai.

Tarkime, susitikote praeitą savaitę su buvusiu kolega ir turėjote nemalonų pokalbį. Galbūt tas žmogus buvo nemandagus. Jeigu visą savaitę galvosite apie jį, apie tai, kodėl jis taip elgėsi, pyksite ant jo ir vis kartosite ir persuksite tą pačią situaciją savo galvoje – tada tai mintys verčia jus pykti dabar, o ne tas žmogus. Jis jus nuliūdino praeitą savaitę, kai buvo su jumis grubus. Bet tai, ką jūs galvojate dabar, yra tai, kokius jausmus jaučiate dabar.

Suprantu, galite sakyti, „taip, bet jeigu jis nebūtų su manimi taip nemandagiai kalbėjęs, aš nepykčiau ant jo dabar“. Tiesa. Bet mes negalime valdyti kitų žmonių. Kartais (teisingai ar neteisingai) žmonės yra grubūs. Jeigu mes tai priimame, o ne įsitraukiame į tai, kas yra teisinga ir neteisinga, galime labiau susitelkti į savo reakcijas ir jas kontroliuoti.  

Diskusija jūsų galvoje apie tai, kas teisus, o kas neteisus, nepadės, tačiau ką tikrai padarys – tai vėl ir vėl suks tą situaciją ir jos sukeltus jausmus jūsų galvoje. Jeigu norite, galite praleisti dar savaitę galvodami apie tai, kaip tai nėra sąžininga. Ir tai greičiausiai reikš, kad dar ir kitą savaitę ta situacija turės įtakos jūsų nuotaikai arba, tiksliau, tas žmogus, kuris jau buvo nemandagus su jumis ir toliau netiesiogiai veiks jūsų nuotaiką ir mintis.

Dažniausiai užtenka išmokti priimti tai, kas įvyko („taip, jis buvo nemandagus“) ir paleisti tą mintį. Jūs tai galite, nes jūsų nuotaika yra jūsų pasirinkimas. Tai reiškia, kad tuo konkrečiu situacijos metu ir trumpą laiką po to jaučiatės įskaudinti ar nusivylę, bet tai netrukdo judėti toliau, nes negrįžtate prie situacijos, kartodami ją savo galvoje ir interpretuodami. Tai reiškia, kad kitas žmogus neturi galios priversti jus pykti ir tą jausmą palaikyti. Jūs paliekate tai praeityje ir pasirenkate daugiau neleisti „to įrašo“ savo galvoje.

Tai tikrai svarbus dalykas. Dažnai, kai esame nusiminę, dar ir dar kartą galvojimas apie tai, kas nutiko, iš tikrųjų nėra taip svarbu didžiojoje laiko perspektyvoje. Jei praėjusią savaitę kažkas su jumis kalbėjo nemandagiai arba kito automobilio vairuotojas pyko ant jūsų, signalizavo ar rodė nepadorius ženklus, kai stabtelėjote prie perėjos – paklauskite savęs, ar šie žmonės tikrai nusipelno tiek daug jūsų laiko, kurį skiriate pergalvodami situaciją ir pykdami? Ko gero, ne. Juk yra kur kas geresnių dalykų, kuriems galite skirti savo laiką.

Oras sugadino mano dieną – tikrai? Jei manote, kad tai nesąmonė, pabandykite žodį „oras“ pakeisti darbu, savo santykiais su partneriu, kolegomis, draugais, ekonomine situacija ar bet kokia kita situacija, kuri jus gali nuliūdinti. Jeigu jus užklupo liūtis ir peršlapote, tuo metu gal ir susierzinsite, bet juk kitą dieną, savaitę ar likusį gyvenimą neliksite šlapi. Paleidžiate tai ir toliau tęsiate savo dieną. Jeigu jūsų partneris / partnerė padarė kažką, kas jus nuliūdino, pagalvokite, kiek gerų ir malonių dalykų jis / ji yra padaręs ar padariusi. Ar ketino tyčia jus nuliūdinti? Tikriausiai ne.

Jeigu jūsų tėvai, draugai, vaikai (suaugę) neklauso jūsų patarimų ir elgiasi ne taip, kaip jums norėtųsi, priimkite tai kaip jų pasirinkimą. Ir gerbkite jį. Kartais priėmimas yra raktas į problemos sprendimą. Jeigu daugiau nėra ką galite padaryti, tai yra, aktyvus problemos sprendimas nepadeda, paleiskite. Nuolatinis galvojimas apie tai „kaip jie taip gali“ yra pasyvus problemos sprendimas, kuris nieko neduoda, tik palaiko negatyvias jūsų mintis ir jausmus. Iš kitos pusės, kaip galite būti tikri, kad tai, kas jums atrodo problema, kitiems taip pat yra problema?

Daugelis minčių galvoje kyla iš įpratimo. Mūsų mąstymas yra inertiškas. Prie vienos minties kabiname kitą, prie tos dar vieną ir turime visą grandinėlę minčių, kuriomis tikime jų net nepatikrinę, nes jos yra mūsų. Susiformuoja tam tikras mąstymo modelis, o tai reiškia, kad nebūtinai renkatės pradėti taip galvoti, jūs tiesiog suprantate, kad tos mintys jau sukasi jūsų galvoje. Išmokti nekabinti neigiamos minčių grandinėlės nėra lengva, bet tikrai yra verta.

Daug dalykų nuo jūsų nepriklauso, bet jūsų nuotaika, jausmai ir emocijos yra jūsų kontrolės zonoje. Ir tai yra aktyvus pasirinkimas. Rinkitės protingai.

Psichologė Rasa