„Ji rytais niekada neįdeda puodelio į indaplovę!“. „Jis numeta kojines kur pakliūva, užuot įdėjęs į skalbinių krepšį!“. „Ji atitraukia komodos stalčius ir niekada jų neuždaro, kai išeina!“. „Jis atidaro šaldytuvą ir stovi ten valandą, bandydamas nuspręsti, ką valgyti!“

Tai yra laimingai susituokusios poros nusiskundimai. Nors juos sieja meilės kupini santykiai, šie erzinantys įpročiai (nors kai kuriems jie gali atrodyti menki) yra visai nemaži įtampos šaltiniai.  

Gyvenimas su kuo nors, net ir su pačiu geriausiu žmogumi pasaulyje, visada turi nemalonių momentų. Bet jeigu jau nusprendėte gyventi kartu, iš esmės jūs sutikote priimti tą žmogų „tokį, koks yra“. Tai nereiškia, kad jis ar ji neturėtų pakeisti jums džiaugsmo neteikiančių savo įpročių. Tai reiškia kad net jeigu jūsų vyriškis tuoj pat susirinks visas kojines ar jūsų  dama uždarys visus stalčius, jums užklius kažkoks kitas elgesys, kuris greičiausiai ims „ėsti nervus“. Jeigu leisite.

Sunku keisti savo įpročius, net jeigu pats žmogus to nori. Paprastai jie pasireiškia be sąmoningo supratimo. Ji nepalieka stalčių atidarytų vien tam, kad erzintų vyrą, kaip ir jis nestovi prie atdaro šaldytuvo, kad žmonai sukeltų neigiamas emocijas. Tiesiog jos ir jo galvoje sukasi daugybė minčių apie milijonus dalykų ir numestos kojinės ar į indaplovę neįdėtas puodelis net nėra jų sąraše. Veiksmas atliekamas automatiškai. Jeigu jus tai taip erzina, būtų paprasčiau tiesiog praeinant uždaryti tuos stalčius, o ne piktintis ar įsižeisti. Juo labiau, kad kiekvieną dieną po keletą kartų sakomos tos pačios pastabos ima nebepasiekti adresato, nes jis įgauna imunitetą „bumbėjimui“, o tai dar labiau erzina kitą pusę.

Visi turi erzinančių įpročių ir jūs nesate išimtis. Taigi, kai kitą kartą jūsų mylimasis ar mylimoji padarys ką nors erzinančio, žinokite, kad kai kurie jūsų veiksmai tikrai erzina jūsų antrąją pusę, net jeigu toji pusė jums nepriekaištauja. Pagalvokite, ar norite būti koneveikiami dėl atsainių savo įpročių? Ar norite būti apšaukiami dėl to, ką pamiršote padaryti? Ar norite leisti laiką ginčydamiesi dėl smulkių skirtumų, kurie didesniame paveiksle visiškai nieko nereiškia?

Jeigu atsakymas yra ne, ne ir ne, laikas nustatyti naują santykių modelį. Argi nebūtų nuostabu, jei jūs abu galėtumėte žavėtis ir vertinti vienas kito stipriąsias puses, nekreipdami dėmesio į visus tuos smulkius dalykus? Sakysite, bet kaip, jeigu kasdien tas pats ir jis ji nieko nekeičia? Bet leiskite paklausti, ar jis ji ką nors keičia, kai jūs kasdien dėl to priekaištaujate? Jeigu tai neveikia, kodėl nepabandžius kitaip?

Pabandykite savo užimtoje dienoje skirti laiko, kad pastebėtumėte tai, ką jūsų partneris ar partnerė daro gerai. Tuos dalykus, kurie jums patinka. Tada pasakykite tam mielam žmogui, kokie dėkingi esate už tuos veiksmus. Kaip stipriai juos vertinate. Gal net norite patys to išmokti. Kartais daugiau laimime priimdami tuos smulkius erzinančius kito įpročius, kurie iš principo niekam nekenkia tik gadina jūsų dieną.

Kita vertus, nesakau, kad visai nereikia sakyti, jog jums vienas ar kitas jos ar jo įprotis nepatinka. Kitas žmogus neskaito mūsų minčių ir tikėtis, kad jis „pats susipras“ yra naivu. Poros sugalvoja įvairių dalykų, atkreipiančių dėmesį į erzinantį elgesį. Pavyzdžiui, kiekvieną savaitę sutartą dieną apsikeičia „rašteliais“: lape viename stulpelyje parašo tai, koks partnerio elgesys patiko, kitame – tai, kas erzino. Tuos „raštelius“ galima rinkti ir po mėnesio aptarti, kas abiejų elgesyje pasikeitė. Poros sako, kad tai ne tik naudinga, bet dažnai būna smagu. Kodėl to nepabandžius?

Psichologė Rasa