Ne vienam sunku atsistoti priešais grupę žmonių skaityti pranešimą ar vesti diskusiją. Daugeliui didžiausią baimę kelia trys dalykai: įsitikinimas, kad klausytojai žino daugiau už jį apie pristatomą temą, įsitikinimas, kad jie pastebės jo klaidas, ir nerimas, kad jis leptelės ką nors kvailo. Net mažiausia viešo kalbėjimo baimė daugelį žmonių sugrąžina į mokyklos suolą, neleidžia siekti karjeros ir net trukdo aktyviai įsilieti į socialinį gyvenimą ar pramogauti.

Labiausiai trikdo komentarai tų klausytojų, kurie savo klausimu nori pademonstruoti savo erudiciją arba dėl tos pačios ar kokių kitų priežasčių „išmušti iš vėžių“ pranešėją. Patiko Manuel J. Smith knygoje „Kaip pasakyti NE ir nesijausti kaltam“ pateikti du būdai, kaip atremti klausytojų užduotus manipuliatyvius klausimus, kuriuos autorius pavadino klasikiniais „Pietų Prancūzijos“ ir „smėlio maišų“ klausimais.

Klausdamas: „Bet kaip tai (ką pasakėte) susiję su Pietų Prancūzija“ klausytojas ragina pranešėją kalbėti apie tai, ko šis nežino. Nepatyrę pranešėjai dažnai mano privalantys atsakyti į visus klausimus. „Pietų Prancūzijos“ tipo klausimai dažnai sukelia nereikalingą kaltės jausmą ir nerimą tiems, kam pritrūksta drąsos paprasčiausiai pasakyti: „Aš nežinau“.

„Smėlio maišų“ tipo komentarus ar klausimus pranešėjui paprastai užduoda tie klausytojai, kurie žino arba mano žiną atsakymus patys. Tuo tyčia siekiama sutrikdyti pranešėjo pasitikėjimą savimi arba sustiprinti klausiančiojo ego. „Smėlio maišų“ klausimai dažniausiai prasideda ilgu klausiančiojo monologu, kuriuo jis nori pademonstruoti savo žinias. Daugeliu atveju net nesuprasite klausimo ir pateksite į bėdą, jeigu tiesiog nepaklausite: „Nesupratau jūsų klausimo. Ar galite pakartoti?“ O jeigu klausimą supratote, tinka pasakyti: „Aš dar neturiu nuomonės šiuo klausimu. Galbūt jūs pats norėtumėte pasidalinti savo žiniomis, jei liks laiko?“ Jeigu „smėlio maišų“ klausinėtojas supanikuoja ir pats iškart išberia atsakymą į savo klausimą, galite paprasčiausiai atsakyti: „Dėkoju. Tai atrodo puikus atsakymas į jūsų klausimą“ ir tęsti toliau.

Psichologė Rasa