Meilė nėra statiška. Nusiviliame ir skiriamės, meilė grįžta ir vėl atsiranda trauka. Kai kurie nesuvokdami šio proceso pasitraukia iškart, vos pasibaigia „geri laikai“ ir mano, kad „blogi laikai“ tęsis amžinai. Tokie žmonės atsitraukia, panyra į liūdesį arba užmezga romaną. Kiti santykių pakilimus ir nuosmukius priima kaip dinaminio proceso dalį, kuri, gerai tai suvokiant ir ties tuo padirbėjus, gali praturtinti ir atgaivinti santykius ir net suteikti jiems papildomų spalvų.

Jeigu suprasite ir priimsite faktą, kad meilės jausmas nėra nei nekintantis, nei pastovus, o keliauja natūraliu ratu, būsite labiau pasirengę įveikti sumaištį, einančią po nepasitenkinimo laikotarpių. Kai kurie santykių tyrinėtojai sako, kad nepasitenkinimo periodai kartojasi kas ketverius metus. Kiti meilės etapus mato labiau kaip linijinę seką, nuo romantikos iki nusivylimo, nuo nusivylimo iki brandos.

Pirmasis etapas yra jausmų plėtojimo ir pažadų etapas. Ir apie jį net nėra ko daug kalbėti, tai tiesiog „rožinių akinių“ periodas. Antrasis etapas ateina tada, kai abu imate mažiau leistis į kompromisus ir vis stipriau vadovautis griežtais modeliais, iš kurių daugelis susiformavo anksčiau nei gimė jūsų santykiai. Šiuo metu partneriai dažniausiai pajunta nusivylimą vienas kitu ir susiduria su keliomis pasikartojančiomis tarpasmeninėmis kovomis, kurios kyla dėl tų pačių dalykų tik skirtingose situacijose. Jeigu tos buitinės scenos neišskiria judviejų, neperauga į nevaldomą santykius žemyn tempiančią vientisą problemą ir jūs galite priimti ir susitaikyti su vienas kitos trūkumais, turite visus šansus pasiekti trečią meilės etapą – kompromiso, prisitaikymo, integracijos ir sutarimo etapą.

Visuose ilgalaikiuose santykiuose pasitaiko susierzinimo ir nusivylimo momentų, nes žmonės labai retai turi (jeigu tai išvis įmanoma) vienodų poreikių visur ir visada. Partnerio savybės, kurios jums patiko vieną dieną, kitą gali kelti susierzinimą. Ir nebūtinai dėl to, kad jis ar ji padarė ar pasakė kažką kitaip, o dėl jūsų pačių vidinio konflikto. Dėmesį, kuris jums taip patiko praeitą antradienį, šiandien galite vertinti kaip kėsinimąsi į asmeninę erdvę ir nepriklausomybę. Žavesį ir galantiškumą, kuriais taip žavėjotės ketvirtadienį, penktadienį galite laikyti perdėtu dėmesio poreikiu. Nėra prasmės neigti, kad kartais sunku atskirti, kas patinka nuo to, ko nekenčiate, nes tai yra dvi to paties asmens (jūsų taip pat) pusės.

Kai imate spęsti dilemą, ar likti kartu ir bandyti gaivinti santykius, ar sukti skirtingais keliais, pirmiausiai vertėtų pažvelgti į partnerį objektyviai. Tiems, kuriuos santykių pradžioje valdė stipri chemija, tai reiškia pamatyti praeities akląsias romantiškos meilės vietas ir atverti sau galimybę mažiau aistringai, bet šiltesnei ir patvaresnei meilei. Nors vėstantys romantiški jausmai daug kam siejasi su meilės praradimu, iš tiesų tai atveria duris brandesniems, labiau atsidavusiems santykiams, kuriuose jūs priimate tai, ką mylite ir nemėgstate vienas kitame ir toleruojate dvilypumo jausmus santykiuose net tada, kai esate įskaudinti ir nusivylę.

Psichologė Rasa