Idealiame pasaulyje niekas neperžengia svetimų ribų ir nekiša savo vertingų patarimų ir nuomonės apie jūsų išvaizdą. Visos esame skirtingos, todėl ir atrodome skirtingai. Bet tai idealiame pasaulyje, o štai realiame kiekvienai tenka sulaukti vertinimo: kažkam esate per putli ar per plona, kažkam jūsų makiažas per ryškus, kažkam esate per blanki, kažkam kliūva šukuosena, aprangos stilius ar tatuiruotė.

psichologerasa

Na, tiek to. Žinome, kad nei viena negali išvengti aplinkinių vertinimo. Ir net galime sau pasakyti „man tas pats, kas ką apie mane galvoja“. Bet štai ką daryti su savo pačios savo figūros ir išvaizdos vertinimu? Čia neveikia „man tas pats, ką apie save galvoju“. Tai, ką galvojame apie save yra stipriai susiję su tuo, ką manome kitus galvojant apie mus. Kitaip tariant, savo įsitikinimus perkeliame į aplinkinius ir ieškome įrodymų, kad tai yra tiesa. Pavyzdžiui, kokį nors „defektą“ turinti ir dėl to kompleksuojanti moteris praeivio žvilgsnį būtinai susies su tuo „defektu“. Būdama jautri savo „problemai“ moteris tampa jautri aplinkai.

Dauguma moterų mano, kad kai kurie jų pastebėti trūkumai yra nedelsiant pastebimi aplinkinių žmonių. Kompleksai gali atsirasti palyginus save su aktorėmis, dainininkėmis ar modeliais. Ir pamirštame, kad matome galutinį rezultatą, prie kurio pluša ištisos stilistų, fotografų, asmeninių trenerių, o dabar ir grožio chirurgų komandos. Ar visa tai susiję su tos moters laime, meile sau ir sėkme? Na, su sėkme galbūt, jeigu darbas reikalauja „žurnalo viršelio išvaizdos“. Bet pagalvokite, kiek streso ir įtampos ta pati moteris kasdien patiria. Juk bet kada gali atsirasti kita lieknesnė, gražesnė ir kitokia -esnė ir užimti jos vietą. Moteris tampa ypatingai jautri kiekvienai naujai raukšlelei ir natūraliems kūno pokyčiams. Baimė ir nerimas tampa nuolatiniais palydovais.

Nuo ko pradėti?

Pirmiausiai sąžiningai atsakykite sau, kaip pasikeistų jūsų gyvenimas, jeigu rytoj nubustumėte tobula, be tų visų tikrų ir menamų savo trūkumų. Surašykite lape sąrašą dalykų, kas būtų kitaip. Surašykite viską. Gal tai geresnis darbas, didesnis aplinkinių dėmesys ar platesnis draugų ratas.

Žinoma, jeigu svarbiausias atsakymas yra geresnė sveikata, tuomet be jokios abejonės svarbu imtis kažkokių veiksmų. Ir tai gerai, nes tą darote dėl savęs ir savo sveikatos. Bet jeigu manote, kad lieknesnis kūnas ar patobulinta išvaizda padėtų susirasti geriau apmokamą darbą ar įgyti daugiau draugų, stop, pagalvokite dar kartą. Ar tikrai visa tai turėti trukdo jūsų netobulas kūnas? O gal profesinių ar bendravimo įgūdžių stoka?

Savo kūno nemylinti moteris įlenda į to nemylimo kūno kiautą. Bijodama kitų vertinimo atsisako planų, tikslų, atsiriboja nuo žmonių, nustoja svajoti. Nors ne, atvirkščiai! Ji svajoja! Ji svajoja, kaip viskas būtų, jeigu tik būtų -esnė. Deja, tai veda tik į dar didesnę nemeilę sau ir savęs nepriėmimą. Apie pasitikėjimą savimi nėra ko nė kalbėti. O jeigu pati nepasitikite savimi, kodėl norite, kad kiti jumis patikėtų? Kad patikėtų, jog esate verta didesnio atlyginimo arba kad esate įdomi asmenybė, su kuria būtų smagu susipažinti? Tai gal gana gėdytis savęs, gana slėptis. Laikas imti mylėti save visą, ne atskiromis detalėmis.

Taigi pradedame

  1. Surašykite dešimt dalykų, kurie jums labiausiai patinka jūsų išvaizdoje. Nesakykite, kad tiek nėra, nes tai netiesa. Dabar jūsų užduotis – kuo geriau juos pabrėžti ir sutelkti į juos dėmesį. Tam egzistuoja visas arsenalas priemonių: sportas, subalansuota mityba, tinkami drabužiai, papuošalai, makiažas. Mokykitės labiau pabrėžti privalumus nei visas pastangas dėti į trūkumų slėpimą.
  2. Sekite savo mintis tomis dienomis, kai sau atrodote negraži. Pirmiausia raskite tokių minčių šaltinį. Gal mintys kilo vartant žurnalus, bendraujant su draugėmis, kurios mėgsta diskutuoti apie kitų trūkumus. Nustatykite tikslią dabartinių minčių priežastį. Paprastai neigiamos mintys yra mąstymo klaidų rezultatas: perdėtas apibendrinimas, skubotos išvados, nesugebėjimas įžvelgti teigiamų dalykų arba teigiamų dalykų nuvertinimas ir neigiamų išdidinimas. Neigiamas, neracionalias mintis mokykitės keisti pozityvesnėmis.
  3. Užsirašykite, kokių galimybių jūsų kūnas jums suteikia. Žmogaus kūnas yra unikalus lobis, turintis neribotas galimybes ir nuostabius sugebėjimus. Kiekvieną dieną jis atlieka šimtus užduočių. Sudarykite visų nuostabių savybių, už kurias esate dėkinga jam tokiam, koks jis yra, sąrašą. Galbūt jūsų kojos nėra labai tiesios, bet leidžia nubėgti 5 kilometrus. Gal jūsų rankų pirštai nėra ilgi, bet puikiai brazdina gitaros stygas ar kuria kulinarijos šedevrus. Susikoncentruokite į priežastis, kodėl mylite savo kūną, o ne jo nekenčiate. Žiūrėdama į veidrodį neieškokite trūkumų. Verčiau pabandykite atrasti bruožus, už kuriuos esate dėkinga, be kurių nebūtumėte savimi.
  4. Palikite sau gražias žinutes, kurios nuteiks pozityvioms emocijoms. Kartais mums užtenka lengvo priminimo, kad esame gražios. Paimkite keliolika lipnių lapelių, užrašykite ant jų teigiamus teiginius ir priklijuoti prie veidrodžio arba paslėpti neįprastose vietose, pavyzdžiui, stalo stalčiuose, drabužių kišenėse. Kai juos netikėtai aptiksite, tikrai nusišypsosite: „Labas, esi nuostabi!“, „Laimė nepriklauso nuo drabužių dydžio“, „Mylėk kūną, kuriame gyveni“.
  5. Rūpinkis savo kūnu. Veido ir plaukų kaukės, sporto klubas ar mankšta namuose, bėgiojimas parke. Kūnas ne tik bus jums dėkingas, jūs pati imsite jį mylėti. Kaip galite nemylėti to, į ką investuojate tiek daug savo pastangų, laiko ir pinigų. Neužmirškite, kad ne visus „trūkumus“ reikia taisyti. O gal kaip tik dėl jų esate įdomesnė ir charizmatiškesnė. Viską, ką darote, darykite dėl savęs, o ne dėl to, kad kiti to nori arba tikėdamasi, kad tai išspręs visas jūsų problemas. Ir nepamirškite svarbiausio: grožis visų pirma yra sveikata ir ja turite rūpintis labiausiai.

Psichologė Rasa