psichologerasa.

Sąvoka „neištikimybė“ asocijuojasi su išdavimu, pažeminimu, nuvertinimu. Tai žodžiai, apibūdinantys nukentėjusios pusės būseną. Tačiau galima pridėti dar vieną – permainas. Jos nebūtinai kardinalios (skyrybos, turto ir vaikų priežiūros dalybos). Jos gali būti vidinės, kiekvienam skirtingos – kaip gyventi su tuo, ar atleisti, kaip įrodyti, kad „viskas ne taip, kaip atrodo“, ką daryti, kad faktas neiškiltų į viešumą ir pan. Atsakymų į šiuos klausimus paieškos siejasi su permainomis, nes bet kuriuo atveju taip, kaip buvo, jau nebus. Ši problema neištinka laimingos poros, – kam ką nors keisti, jeigu dviese gerai? Neištikimybė nėra atskira problema, ji tik simptomas, rodantis problemas. Todėl vien panaikinti šį simptomą neužtenka. Pirmiausia reikia surasti jį sukėlusias priežastis.

Šeimyninė krizė

Krizė ištinka prigesus ryškioms emocijoms, atsiradus nuobodulį keliančiai pilkai kasdienybei ir nepasitenkinimui vienas kitu. Panašūs periodai pasireiškia tam tikrais santykių vystymosi momentais. Tuo laikotarpiu nepasitenkinimas, priekaištai ir pyktis gali kilti dėl visai nereikšmingų dalykų. Auga ir gilėja poros tarpusavio nesupratimas. Problemos, atrodo, traukia viena kitą, o spręsti jų nėra kam. Randasi nuovargis, taip norisi nuo visko pabėgti, pasvajoti… Apie ką? Žinoma, kad apie meilę, kur viskas kitaip, vienas kitą vertina ir gerbia. Ir štai netikėtai vis dažniau kyla mintis išdavikė apie naują partnerį: gražią sekretorę ar galantišką vadovą… O kas toliau? Mintys gali peraugti į realius veiksmus, o sulaukus atsako galima „prisižaisti“ iki skyrybų. Nauja situacija vilioja, ten viskas taip gražu, jokių priekaištų, pykčių ir problemų. Nieko nuostabaus, kai mataisi keletą kartų per savaitę, ne ant kėdės numestos kojinės ir nepagaminta vakarienė galvoje, be to, tokie santykiai dažniausiai slepiami, o tai suteikia tų ryškių emocijų, kurių trūksta santuokoje. Ir dažnai neįvertinama, kad vos atslinkus tai pačiai rutinai ir kartu gyvenant viskas kartosis. Tad ką daryti? Viskas jūsų rankose! Jeigu norite įveikti santuoką ištikusią krizę, dirbkite su savimi ir keiskite save, ne partnerį. Pokytis vienoje grandyje keičia ir kitas dalis, vadinasi, santykius – taip pat. O kai krizė praeis, meilė vėl sustiprės.    

Troškimas įsitvirtinti

Nepilnavertiškumo jausmas – dar viena galima neištikimybės priežastis. Prieš santuoką partneriai pilni džiugių svajų, planų ir iliuzijų. Kiekvienas iš kito tikisi nesibaigiančio supratimo ir savęs tokio, koks yra priėmimo. Ir tikrai, pradžioje viskas gerai. Lūkesčiai pasitvirtino! Meilės žodžiai ir švelnūs prisilietimai, pagarba vienas kitam. Kiekvienas įsitikinęs, kad kitam yra visas pasaulis. Bet euforijos periodas praeina, meilūs žodeliai tampa vis retesni. Į galvą įsliuogia mintis „Kas jam/jai atsitiko?“ ir noras „padaryti“ tokiu, koks buvo. Į paviršių išplaukia buvę kompleksai ir baimės. Ir jeigu iki vedybų žmogus buvo nepasitikintis savimi, labai lengvai gali pradėti abejoti savo patrauklumu ir reikalingumu. Jeigu šiuo momentu kitas imsis veiksmų, kad jį „perdarytų“, neigiamas rezultatas tiesiog garantuotas. „Nepasitikintis“ neapsikentęs pamokymų patrauks ieškoti nuotykių. Toks noras kyla dėl asmeninio nereikšmingumo jausmo ir naujuose santykiuose žmogus bando rasti pozityvų savęs priėmimą. Ką daryti, kad to neprireiktų? Gerbti mylimo žmogaus poreikius ir troškimus. Ne baksnoti į silpnąsias, o vertinti stipriąsias puses ir dažniau apie tai kalbėti. Toks elgesys vienas kito atžvilgiu, o ne troškimas „perdaryti“ leis abiem augti ir papildyti vienas kitą.

Naujų potyrių paieškos

Naujovių siekimas būdingas visiems, tik nuo kiekvieno bendros energetikos priklauso, kokio lygio naujovių žmogus trokšta. Pradinėje santykių stadijoje romantika yra varomoji įsimylėjėlių jėga ir viršų ima ryškūs įspūdžiai. Laikas eina. Dovanų ir siurprizų periodas baigiasi, prasideda pilka rutina. Nusistovėjusi tvarka „namai-darbas-šeima“ ima slėgti. Ryškių įspūdžių vietą užima ryškios fantazijos apie nuotykius Maldyvuose su gražuole šokoladinės spalvos oda ar raumeningu ir stipriu sportininku. Tokiais momentais kaip niekad stipriai kyla aštrių pojūčių poreikis. Ir tai gali paskatinti ieškoti erotinių nuotykių su naujais partneriais. O kaip gi meilė? Nejau ji mirė? Ne, ji paskendo kasdienių buitinių sunkumų krūvoje. Atgaivinti ją įmanoma pusiausvyros emocijų ir jausmų lygmenyje injekcija. Tai reiškia, pakeisti nusibodusį gyvenimo būdą į romantišką. Sakysite, nežinote kaip? O jūs pabandykite! Ir nebūtina tai daryti Maldyvuose. Prisiminkite, kuo vienas kitą žavėjote vos susipažinę. Darykite siurprizus, daugiau bendraukite, sugalvokite įdomių ir malonių laiko leidimo kartu būdų.    

Psichologė Rasa