psichologerasa

Atrodytų, pavasarį viskas turėtų nubusti, pražysti spalvomis. Ir nubunda. Gamta. Bet daug žmonių pradeda justi ne energijos antplūdį, o gyvybingumo stoką ir mieguistumą. Kodėl taip nekantriai lauktas pavasaris ir saulės spinduliai nesuteikia tiek džiaugsmo, kiek tikėjomės, ir kaip tą nemalonią būseną sušvelninti? 

Pavasaris atėjo, energija išėjo

Moksliškai įrodytą, kad ultravioletinių spindulių, tai yra saulės, perteklius silpnina imunitetą. Persisotinti saule po tamsaus šaltojo sezono labai paprasta. Susilpnėjęs imunitetas netrunka apie tai pranešti ne tik fiziniais negalavimais, bet ir prasta psichologine būkle. Pavasarį tampame itin jautrūs dėl to, kad organizmo sistema, pereidama iš žiemos bioritmų į vasaros, išsibalansuoja.

Prie prastos savijautos prisideda ir nepastovus pavasarinis oras. Atmosferos slėgis, didelė drėgmės koncentracija ore, ilgiau trunkanti dienos šviesa ir ryškesnės nei buvome įpratę žiemą matyti spalvos aktyvina smegenų centrus, o fizinį aktyvumą slopina ir štai turime disbalansą: už lango šviečiant saulei norisi kuo greičiau ištrūkti iš namų ar biuro, o pabuvus gryname ore įsiskausta galva, ašaroja akys (dėl to pavasarį būtini akiniai nuo saulės!) ir posakio „jaučiuosi kaip išspausta citrina“ prasmę pajuntame savo kailiu. Vakare vos nusivelkame iki lovos, nuotaikos nėra, neapleidžia kažkoks liūdesys…

Svarbiausia, ką reikia suprasti – tokia būsena trumpalaikė. Daugeliui ji prasideda kovą, o jau balandžio viduryje dingsta lyg nieko ir nebuvo. Be to, šios savijautos nereikėtų vadinti „depresija“. Depresija yra diagnozė su jai priskirtais simptomais. Su depresija yra kur kas sunkiau kovoti, o kai blogą nuotaiką pradedame vadinti depresija, sau priklijuojame etiketę ir situacija atrodo daug prastesnė, nei yra iš tiesų. Todėl pavasarinę nemalonią savijautą kur kas geriau vadinti slogia nuotaika, pavasariniu slogučiu. Tai švelnesnis depresijos variantas, vadinasi, ir lengviau įveikiamas.

Pavasarinio slogučio ženklai

Pavasarį apninkančios slogios nuotaikos ženklai panašūs į lengvos formos depresijos simptomus:

  • Nerimas, greitas susierzinimas, lengva apsiverkti be priežasties
  • Nemiga, suprastėjusi darbo kokybė ir našumas
  • Neapleidžiantis nuovargio jausmas
  • Apatija, apetito svyravimai
  • Galvos skausmas, „sunki“ galva

Kaip jau kalbėta, šie simptomai yra trumpalaikiai, bet jeigu prasta būsena (tinka dauguma anksčiau išvardintų ženklų) užsitęsė ilgiau nei dvi savaites, vertėtų kreiptis specialistų pagalbos. Jeigu nuovargis, mieguistumas arba, atvirkščiai, perdėtas ir betikslis aktyvumas bėgant dienoms ne silpsta, o intensyvėja, gali būti, kad problemos susiję ne su pavasariniu slogučiu, o yra kur kas gilesnės.

Efektyvūs kovos su pavasariniu nuovargiu būdai

  1. Pradėkite nuo jus supančios aplinkos. Namų interjerą papildykite ryškiomis spalvomis, nusipirkite žydinčių gėlių, sunkias žiemines užuolaidas pakeiskite lengvomis, kuo toliau nuo akių paslėpkite viską, kas primena žiemą, pavyzdžiui, netikrų gėlių puokštes. Na, nebent tai įdomi meniška kompozicija, kaip interjero detalė. Visa kita – į spintos kampą. Dabar metas gyvybei.
  2. Padidėjusio nuovargio priežastimi gali būti vitaminų stoka. Nervų sistemai gali paprasčiausiai trūkti normaliems procesams būtinų medžiagų, dėl ko ir atsiranda psichinė įtampa. Dabar pats laikas pavartoti vitaminų ir mikroelementų, peržiūrėti savo mitybos racioną ir jį papildykite šviežiomis daržovėmis, vaisiais, salotomis. Pasistenkite, kad ant stalo visada būtų dubuo su ryškių spalvų vaisiais – oranžinių apelsinų, geltonų bananų, žalių ir raudonų obuolių.
  3. Atsisakykite griežtos dietos iki būsena susinormalizuos. Kai žmogus alkanas, jis piktas ir suirzęs, ypač po žiemos. Be to, dabar jums tiesiog gyvybiškai būtina subalansuoti ir paįvairinti mitybą.
  4. Užsiimkite sportu! Sakote, neturite tam jėgų? Ne bėda – sportas „pakrauna“ kūną ir smegenis, todėl galiausiai tik išlošite. Jeigu esate ir taip aktyvūs, net žiemą negulinėjate ant sofos, tuomet pabandykite paįvairinti įprastas treniruotes: įtraukite naujų ir įdomių pratimų, pakeiskite užsiėmimų vietą ir žmonių, su kuriais kartu sportuojate, ratą. Nuobodulys kaip mat dings.
  5. Daugiau miegokite. Televizorius vakarais jums visiškai nereikalingas, iš jo tik negatyvių minčių prisipumpuosite, o internete panaršyti galite ir ryte, darbo dienos eigoje ar po darbo, bet ne prieš miegą ar miego sąskaita. Miegantis žmogus nejaučia liūdesio, o išsimiegojęs turi daugiau jėgų su juo kovoti. Leiskite sau išsimiegoti! Pamatysite, nuotaika ir savijauta kardinaliai pagerės.

Psichologė Rasa