Daugelis dabar ypač populiarių rekomendacijų, kaip tapti geresniu, sėkmingesniu ne tik ištraukti ir „realybės konteksto“, bet dažnai yra net žalingi. Be to, mes taip įpratome jais tikėti, kad daugumą jų priimame kaip aksiomas – teiginius, kurių teisingumą matome be įrodymų. Taigi šįkart pabandysiu sukelti abejones keliais mitais, kad ir kokie gražūs ir ausiai malonūs jie būtų.

1. „Sėkmės mokykitės iš sėkmingųjų”. Kai kitą kartą akis užklius už keleto ar keliolikos pateiktų sėkmės taisyklių, pagalvokite štai apie ką: a) kiek žmonių sekė šiomis taisyklėmis, bet nieko nepasiekė? b) kiek žmonių nesekė šiomis taisyklėmis ir vis tiek tapo sėkmingais? ir c) gal be šių taisyklių sėkmę lemia dar kokios nors aplinkybės? Daug greičiau sėkmės sulauksite, jeigu laiką ir energiją skirsite tam, kad taptumėte tikru profesionalu savo srityje. Ar tapsite puikiu specialistu priklauso nuo jūsų, o potenciali šlovė ir turtai – ne.

2. „Laikykitės dietos ir kilogramai ištirps”. 95 procentai tų, kurie svorio neteko laikydamiesi griežtos dietos, per kitus 1-5 metus buvusį svorį susigrąžino arba net padidino. Jeigu tikrai ketinate atsikratyti papildomų kilogramų visam laikui, turėsite teisingai maitintis ir sportuoti ne kažkokį ribotą laiką (kol laikotės dietos), o visą gyvenimą. Norėdami numesti svorio, kruopščiai išanalizuokite viską, kas su tuo susiję. Pakeiskite savo gyvenimo būdą taip, kad būtumėte pajėgūs nuolat jo laikytis.

3. „Norite sužinoti, kaip pakeisti savo gyvenimą? Skaitykite naujausioje mūsų knygoje!” Už panašias klišes dėkoti reikia rinkodaros specialistams, organizuojantiems ir vykdantiems panašių knygų pardavimą. Būtent jie perša mintį, kad gyvenimo prasmė – pastoviame „asmeniniame augime“ ir „savęs ieškojime“. Susidaro įspūdis, kad tie, kurie neskaito panašios literatūros stovi vietoje ir apskritai yra nevykėliai. Iš tiesų knygos čia niekuo dėtos, tik štai vien jų skaitymas jūsų „neužaugins“, jeigu praktiškai gyvenime nenaudosite to, apie ką ten rašo. O „rydami“ jas vieną po kitos galite priprasti prie minties, kad be patarimų, pagalbos ir instrukcijų nieko nesugebate padaryti. Pirmiausia išsiaiškinkite, kokią problemą norite išspręsti ir tik tada skaitykite knygas būtent apie tą problemą. Kad knygos apie asmeninį augimą tikrai padėtų keisti gyvenimą į gerąją pusę, į jas žiūrėkite ne kaip į sėkmės garantą, o kaip į naudingas konkrečios problemos sprendimo instrukcijas. Įgytas žinias iš karto taikykite.

4. „Mąstykite tik pozityviai”. Negatyvios mintys ne tik nėra absoliučiai kenksmingos, bet kai kada yra net naudingos. Depresijos ir nerimo spektro sutrikimų psichoterapijoje dažnai naudojamas negatyvios vizualizacijos metodas, pasiskolintas iš stoicizmo filosofijos. Detaliai įsivaizduodami tai, ko bijome, mokomės susidoroti su savo baimėmis. Be to, negatyvus mąstymas padeda siekti tikslų, nes priverčia kurti planą B. Dėl išskirtinai pozityvaus mąstymo žmogus neįvertina realios situacijos ir tampa neapsaugotas nuo sunkumų, kurių kyla kiekvieno gyvenime. Neigiamų minčių nereikia vyti iš galvos, bet visada reikia stengtis paanalizuoti, ar jos yra pagrįstos ir paieškoti toje situacijoje ko nors teigiamo. Tai yra realus pozityvumas – žmogus pasiruošęs neišvengiamiems ir ne visada maloniems įvykiams, bet kartu sugeba džiaugtis maloniais momentais.

5. „Neslopinkite emocijų”. Negalima neigti, kad žmonės, kurie kalba apie juos ištikusius tragiškus įvykius greičiau susidoroja su sielvartu nei tie, kurie viską laiko savyje. Savo jausmų suvokimas ir priėmimas – svarbus emocinės sveikatos aspektas. Tačiau suteikti sau laisvę emocijas lieti visiems ir visur – ne tas pats. Tai, kad išgyvenate sunkų laikotarpį ar momentą nereiškia, kad esate pats nelaimingiausias žmogus pasaulyje ir apie tai nedelsiant reikia visiems pranešti. Kai ištinka ne patys geriausi laikai, negesinkite emocijų viduje, bet ir neduokite joms visiškos laisvės. Išgyvenkite jas, analizuokite savo jausmus ir kalbėkite apie juos tik su tais, kuriais pasitikite.

Psichologė Rasa