Kiekvienas mūsų šiek tiek iššvaistome savo gyvenimo. Nepanaudojame turimų gebėjimų, žinių, galimybių. Vieniems šioje srityje „sekasi“ geriau nei kitiems. Pagalvokite, ką gyvenime norėjote nuveikti, bet dar nenuveikėte. Nesvarbu, ar vis neprisiverčiate, ar baiminatės, kad gali nepavykti, ar pabandėte, nesigavo ir numetėte į šalį.  

Vieni turi bendravimo problemų, kiti finansinių, dar kiti negali susitvarkyti su nerimu. Bet darbo praktika rodo, kad didžiausios problemos, kurias atėję į konsultacijas žmonės dažniausiai įvardija, nebūna susijusios tik su santykiais, tik pinigais, pasitikėjimu ar kuo kitu. Nėra sunku išsiaiškinti, kaip ką nors pakviesti į pasimatymą, sužinoti, kaip pradėti verslą ar dar kažką padaryti. Kova su baime būti paliktam, toksiškų santykių su pinigais įpročiai ar įsišakniję klaidingi įsitikinimai, ką kiti galvoja apie jus – štai kas yra tikroji problema, pasmerkianti nesėkmei.

Elgesys ir mintys, kurie jus riboja vienoje gyvenimo srityje, greičiausiai koją kiša ir kitose. Pavyzdžiui, kuklumas ir nepasitikėjimas savimi, dėl kurio kyla sunkumų pakviesti patinkantį žmogų į pasimatymą tikriausiai pasmerkia nesėkmei ir kitur, tarkime, nedrįstate persikelti į kitą miestą, mesti nepatinkantį darbą ir ieškoti naujo arba net priimti naujo darbo pasiūlymą, Dėl to paties galite jaustis nedrąsiai prie dominuojančių bendradarbių ar autoritetingų asmenų, įstrigti pasyviai agresyviuose santykiuose su šeimos nariais.

Susidūrę su didžiausiomis gyvenimo galimybėmis, dauguma iš mūsų dedame į kojas arba kišame galvą į smėlį. Tada imamės daugybės netinkamų strategijų, kad išvengtume nesėkmės ir nepatogumų, kurie neatsiejami nuo tikslų įgyvendinimo. Maža to, tampame tikrais tų strategijų valdymo meistrais. Pateiksiu 10 dažniausiai pasitaikančių sėkmę stabdančių priežasčių.

  1. Jums nesiseka, nes bijote išsiskirti iš minios.

Jeigu norite padaryti ką nors neįtikėtino, kažką daug daugiau, geriau, įdomiau, drąsiau, kažką, kas jus išskirs iš visų kitų, turite jaustis patogiai, būdamas kitoks nei visi. Tokius žmones kiti vadina keistais, išprotėjusiais, kartais arogantiškais, neatsakingais. Dažniausiai taip kalba apie tuos, kurie daro tai, ko jie patys nedrįsta. Taigi, iš vietos judėti jums gali trukdyti aplinkinių vertinimo baimė.

2. Jums nesiseka, nes nesate pakankamai atkaklus.

Daugelis per greitai atsisako savo aistrų ir troškimų. Ir visi, kuriems pasisekė, gali pasidalinti savo patirtimi apie tai, kiek pastangų ir atkaklumo tas pareikalavo. Gyvenime lengvų pergalių nebūna, o jeigu kartais ir pasitaiko, jos būna mažai vertos.

3. Jums nesiseka, nes daugiau kalbate nei darote.

Yra žmonių, kurie šį tą nuveikia ir nusprendžia, kad jau yra ekspertai. Jie mano, kad žino viską ir tomis „žiniomis“ dalijasi viešose erdvėse. Geriausiu atveju jiems sekasi vidutiniškai. Tie, kurie iš tikrųjų yra daug pasiekę dažnai prisipažįsta, kad nežino daug dalykų, ir kad svarbu yra žinoti tai, kad nežinai.  

4. Jums nesiseka, nes nesukuriate aplink save socialinio tinklo ir tvirtų ryšių.

Jeigu esate vienišius, praleidžiate nemažai galimybių, tiksliau, jų net neturite, nes tiesiog neturite aplink žmonių, į kuriuos galėtumėte kreiptis pagalbos, patarimo. Sakoma, kad 66 procentai į darbą priimtų žmonių pažįsta ką nors juos samdančioje įmonėje. Tyrimai rodo, kad gyventi be reguliaraus socialinio kontakto yra taip pat nesveika, kaip rūkyti.

5. Jums nesiseka, nes užuot išklausę patarimo jūs jį užginčijate, užuot priėmę kritiką, jūs įsižeidžiate.

Norint pasiekti bet ko, reikia grįžtamojo ryšio ciklo: išbandote ką nors -> gaunate atsiliepimus ir rezultatus -> įvertinate atsiliepimus ir rezultatus -> išbandote ką nors naujo. Žmonės, kurie ginčijasi dėl to, ką mano esant teisinga (net jeigu akivaizdžiai taip nėra), suardo tą grandinę, todėl jų pasiekimai minimalūs, nes jie nieko nekeičia. Nesakau, kad visi visada turėtų paklausyti patarimų iš šalies, tačiau reikėtų priimti grįžtamąjį ryšį, o ne pulti iškart ginčyti kito nuomonę. Priimti nereiškia 100 procentu pasinaudoti. Tai reiškia apsvarstyt visas galimybes.

6. Jums nesiseka, nes tiesiog švaistote laiką.  

Facebook, naujienų portalų srautas, Twitter, vėl Facebook, el. paštas, juokingi kačiukų  vaizdeliai. Ar kada fiksavote, kiek laiko praleidžiate dalykams, nesusijusiems su jūsų tikslų siekimu ir idėjų įgyvendinimu? Ne? O vertėtų. Tikrai. Pabandykite mėnesį laikytis šiek tiek daugiau savidisciplinos, rezultatai nustebins.  

7. Jums nesiseka, nes neprisiimate atsakomybės už tai, kas vyksta jūsų gyvenime.

Vilioja galimybė apkaltinti kažkokius išorinius veiksnius dėl savo problemų, sakyti, kad tai buvo neišvengiama, kad tai nebuvo jūsų kaltė, kad jūs nieko negalėjote padaryti. Ši problema dažnai vadinama „pasiteisinimo dėl visko sutrikimu“. Norėdami išspręsti savo gyvenimo problemas, turite turėti galią jas valdyti. Jūs negalite valdyti savo gyvenimo aspektų, kol neprisiimate atsakomybės už tai, kas jums nutinka.

8. Jums nesiseka, nes netikite, kad galite.

Proto pasąmoniniai įsitikinimai apie galimybes tiesiogiai siejasi su elgesiu ir pastangomis. Žmonės, kurie nuvertina tai, ką sugeba, yra daug labiau linkę iš tikrųjų pasiduoti net nepabandę ir užleidžia kelią tiems, kurių realūs gebėjimai ne tokie geri, bet jie tiki galintys tai įveikti. Taigi kai imsite mokytis iš savo nesėkmių, galų gale galėsite save nuvesti į sėkmę.

9. Jums nesiseka, nes bijote suklysti.

Jeigu žmogus deda lygybės ženklą tarp „man nepavyko“ ir „esu nieko vertas“, jį pagauna „abejingumo banga“. Daugelis greitai pasiduoda. Kiti tiesiog praranda susidomėjimą. Lėtinis abejingumas yra klastingas gynybos mechanizmas, kenkiantis siekiui ir motyvacijai. Nesąmoningai daugelis žmonių baiminasi į ką nors investuoti savo pinigus, laiką, energiją, nes investuodami į tai potencialiai gali nesulaukti sėkmės, o nesėkmė gali sukelti daug minčių, su kuriomis jų psichika dar nėra pasirengusi susidurti: klausimai apie savivertę, kompetenciją, kitų žmonių nuomonę, vertinimą ir kt.

10. Jums nesiseka, nes giliai viduje manote nesantys verti sėkmės.

Visi turime apie save įsitikinimų, kurie susiformavo dėl mums nemielų praeities įvykių. Galbūt vaikystėje patyrėte patyčias, tėvai ar mokytojai jums sakė, kad „nieko gero iš tavęs nebus“. Arba bendramokslių buvote baudžiami už tai, kad gerai mokėtės. Nutiko tas, kas nutiko, ir štai užaugus kažkas viduje verčia jus jaustis nepatogiai dėl to, kad jūs padarėte kažką svarbaus arba tiesiog dėl to, kad jums sekasi, nes bijote patirti tuos pačius vaikystėje išgyventus jausmus.

Psichologė Rasa