1 įprotis. Pabuskite 15 minučių anksčiau

Kai ryte nepasiliekame pakankamai laiko, nuolat skubame, ir tas nerimas mus lydi visą dieną, sekindamas proto aktyvumą ir bendrą produktyvumą. Palaikyti rytinę pusiausvyrą svarbu ne tik dėl savęs, bet ir dėl savo vaikų, augintinių ar bet kurio kito šeimynykščio, kuris galbūt taip pat ruošiasi dienai, todėl papildomos 15 minučių „laiko sau“ ar „laiko pasiruošti“ gali padaryti tikrai didžiulį skirtumą. Penkiolika minučių gali skambėti kaip nedaug, bet rytinės minutės atrodo kažkaip dvigubai prasmingesnės. Kai kurie gali naudoti jas kūno tempimo treniruotėms prieš šokdami į dušą. Kai kuriems gali būti naudinga skirti laiko meditacijai, o kiti gali norėti skirti laiko supakuoti sveikus pietus vaikams, klausydamiesi įkvepiančios tinklalaidės (podcast). Sakysite, geriau tas 15 minučių skirti papildomam miegui? Bet juk tai, ką turite padaryti vis tiek turėsite padaryti, tik skubėdami ir nervindamiesi patys bei keldami sumaištį aplink save. Svarbiausia vengti pagundos rytais pabusti paskutinę minutę. Pabandykite paeksperimentuoti ateinančias dvi savaites ir pažiūrėsite, koks bus skirtumas. Esu tikra, kad džiaugsitės šiuo nauju savo įpročius.

2 įprotis. Mankšta

Daugelis sėkmės pasiekusių žmonių dieną pradeda nuo tam tikros formos mankštos. Harvardo verslo apžvalgos straipsnyje „Reguliari mankšta yra jūsų darbo dalis“ pateikiamas rytinių fizinių pratimų privalumų sąrašas, į kurį patenka geresnė koncentracija, ryškesnė atmintis, ilgesnė psichinė ištvermė, didesnis kūrybiškumas, greitesnis mokymasis ir mažesnis stresas. Nepaisant to, kad vis daugiau dirbančių žmonių namuose ir biuruose įsirengia aukštus stalus, kad galėtų dirbti stovėdami, ankstyvas kūno išjudinimas, norint išleisti endorfinus („laimės hormonus“), yra puikus būdas išvalyti galvą. Nesvarbu, ar pirmenybę teikiate rytinei treniruotei, ar greitam 20 minučių ėjimui, tyrimai rodo, kad bet kokia nuosekliai vykdoma veikla duoda didžiulę naudą produktyvumui. Jūs neprivalote ryte užsiimti intensyviu sportu, mažo intensyvumo mankšta veikia taip pat gerai. Jūsų energijos lygis yra pagrindas, lemiantis, kiek galite nuveikti per dieną, todėl judėkite, jeigu norite greitai užbaigti kažkokį projektą.

3 įprotis. Dienos darbų sąrašą susiaurinkite iki 2-3 prioritetų

Dauguma iš mūsų turime detalią darbotvarkę ar darbų sąrašą, tačiau labai svarbu išsiugdyti įprotį nustatyti tik kelis (idealiu atveju 2-3) pagrindinius dienos tikslus. Suprantama, jeigu nėra jokių force majeure. Ir tie tikslai gali nukrypti nuo įprasto tikslo, kaip kažko apčiuopiamo, sąvokos. Kai kada tai gali būti elektroninio laiško išsiuntimas, kad būtų galima pradėti užduotį ar projektą ir kad vėliau išvengtumėte laiko spaudimo. Tikslas gali būti „kritinio mąstymo laikas“, kad sutelktumėte dėmesį į svarbią problemą, kuri per ilgai buvo apleista. Arba net skirti laiko susisiekti su žmogumi, kuriam ketinote skambinti jau keletą mėnesių. Venkite sudaryti pernelyg ambicingą atsitiktinių užduočių sąrašą, dėl kurio dienos pabaigoje galite jaustis nieko nepadarę ir nesėkmingai išeikvoję laiką ir energiją. Užsirašius tik kelis pagrindinius prioritetus, sustiprėja kontrolės ir susitelkimo jausmas. Sutelkiant dėmesį į mažiau veiklos rūšių iš tikrųjų galima padidinti produktyvumą, nes tai skatina proaktyviai planuoti savo dieną užuot refleksiškai atsakinėjus į pirmą matomą laišką. Taip pat tai skatina pasitenkinimą dienos pabaigoje, kai tikslus pasiekiame.

Psichologė Rasa