psichologerasa

Poros santykiai, kaip ir pats gyvenimas, neina tiesia linija. Vienu laikotarpiu kreivė kyla į viršų, kitu – smunka žemyn. Kartais nutinka taip, kad vienas iš partnerių būna nelaimingas, jaučiasi atsiribojęs ar jaučia, kad intymūs poreikiai nėra patenkinti, bet užuot kalbėjęs apie tai, gali imti ieškoti artumo su kuo nors kitu ir pradėti romaną. Kai pora ateina į terapiją, neištikimybė tampa svarbiausia tema, bet pagrindinės pačios neištikimybės priežastys dažnai ignoruojamos. Tas pats tinka ir kitiems ginčų šaltiniams, pradedant finansiniais nesutarimais ir baigiant seksualiniais rūpesčiais. Poros neturėtų laukti, kol atsidurs krizės epicentre, kad imtų ieškoti pagalbos.

Kada laikas ieškoti psichologo?

Daugumos ekspertų nuomone, terapija apskritai gali būti svarbi santykių dalis, todėl  pagalbos ieškoti pora turėtų dar prieš tai, kai mano, kad „reikia“. Daugelis nesantaikos problemų prasideda nuo mažų nesutarimų, o po to išauga iki tampa neišsprendžiamos. Štai čia terapija ir gali padėti, suteikdama priemonių ir metodų, gerinančių konfliktų sprendimą.

Kiekvienoje istorijoje yra trys pusės: jo pusė, jos pusė ir tiesa. Objektyvi trečioji šalis gali būti bilietas į problemos sprendimą, kai pora mano, kad nebegali efektyviai bendrauti. Užuot vertinę terapiją kaip krizės sprendimą, pažvelkite į ją kaip į neatsiejamą sveiko gyvenimo aspektą. Kiekviena pora turėtų imtis prevencinių priemonių sveikiems santykiams palaikyti, kitaip tariant, rūpintis santykių sveikata, kaip kad rūpindamiesi fizine sveikata einame į sporto salę. Jeigu pora nesirūpina savo santykių „emociniais raumenimis“, jie praranda tonusą, tampa silpni ir sukuria didesnę tikimybę patiems santykiams tapti labiau pažeidžiamiems.

Kas vyksta terapijos metu?

Nors kiekvienas specialistas yra skirtingas, egzistuoja tam tikrų bendrumų. Pirmoji sesija paprastai skiriama susipažinimui, aptarimui santykių sričių, kurias pora tikisi pagerinti ir tikslų nustatymui.  

Kad nauji elgesio, bendravimo įgūdžiai būtų geriau įsisavinami, paprastai poroms skiriami namų darbai, kad iki kito susitikimo jie namuose galėtų praktikuotis ties tais dalykais, ties kuriais buvo dirbama sesijos metu. Juk daug geriau įsisaviname tuos dalykus, kuriuos dažniau praktikuojame. Viskas ateina per patirtį.

Poros kreipiasi dėl daugybės priežasčių ir neištikimybė toli gražu nėra pagrindinė. Svarbiausi klausimai yra intymūs santykiais, bendravimas, finansai ir pagrindiniai gyvenimo pokyčiai, tokie kaip ketinimas kurti šeimą ar vaikų turėjimas / neturėjimas. Porų terapija taip pat gelbsti, jeigu vienas iš partnerių susiduria su problema, kuri gali turėti įtakos poros santykiams (pavyzdžiui, depresija), arba jaučiasi nusivylęs santykiais ar įstrigęs juose.

Psichologo kabinetas gali suteikti saugią aplinką kalbėtis tokiomis opiomis temomis kaip intymūs santykiai ar nesaugumo poroje jausmas. Skaitmeniniame amžiuje plinta nauja poras kaip erozija veikianti problema – socialiniai tinklai. Kas skaitmeniniame amžiuje laikoma „apgaudinėjimu“? Vienam bendravimas su priešingos lyties atstovu, kurio metu neperžengiamos flirto ribos tėra bendravimas, kitam – išdavystė, jeigu ne fizinė, tai emocinė. Kai pora neaptaria ar nesutaria dėl asmeninio bendravimo socialiniuose tinkluose ribų, kyla nepasitikėjimas, įtarumas ir, žinoma, nepasitenkinimas.

Įprastas kasdienis bendravimas taip pat kelia didelį susirūpinimą poroms. Paprastas patarimas „daugiau kalbėtis“ nėra sprendimo būdas. Yra bendravimas ir yra efektyvus bendravimas. Kiekvienam pirmiausia reikia jaustis išgirstam, kartais nuramintam, ir svarbiausia, jausti, kad partneris mane gerbia ir aš jam rūpiu. Sesijų metu analizuojame senus bendravimo modelius ir įpročius ir paskui juos keičiame abiem labiau priimtinais ir efektyvesniais. Darbas vyksta bendradarbiaujant su pora ir atsižvelgiant į jų kasdienį gyvenimą.

Terapiją pora gali apsvarstyti tada, kai atsiduria ant svarbių gyvenimo pokyčių slenksčio. O pokyčių gali būti įvairių, pavyzdžiui, santuoka, pirmą kartą tapimas tėvais, persikėlimas, pakeitimas darbo ar jo praradimas, bandymas susitvarkyti griūvančius santykius ar atsigauti po skyrybų, rūpinimasis senstančiais tėvais – visi šie teigiami ir neigiami pokyčiai yra perėjimas iš vieno gyvenimo laikotarpio į kitą ir tai gali destabilizuoti poros santykių pusiausvyrą. Terapija suteikia partneriams galimybę kalbėtis apie visus tų pasikeitimų keliamus jausmus kiek įmanoma mažiau trikdant kasdienį gyvenimą ir išsiaiškinti, išgirsti bei gerbti, ką konkretus pokytis reiškia kiekvienam jų. Tai suteikia galimybę išsakyti savo ir išgirsti kito jausmus ir tokiu būdu suprasti kaip ir kodėl santykiai gali neatitikti lūkesčių.

O jeigu jis ar ji atsisako lankytis pas psichologą?

Tai gana dažnas scenarijus. „Tau reikia, tu ir eik“, „Su manimi viskas gerai, čia tau reikia psichologo“ – tokie ir panašūs išsisukinėjimai tik parodo, kad egzistuoja problema. Pirmiausiai dėl to, kad „tam, kuriam nereikia“ visiškai nerūpi kito jausmai arba dėl visų nesutarimų kaltina kitą nematydamas nei kiek savo indėlio į problemą. Taigi, pirmiausiai atvirai paaiškinkite, kodėl ėmėte svarstyti tokią galimybę, kodėl manote psichologas galėtų padėti. Neįmanoma kito iš žmogaus reikalauti, kad jis eitų ar tiesiog priversti nueiti. Net jeigu jums tai pavyks, susitikimai nebus produktyvūs, nes iš partnerio sklis pasipriešinimas. Jeigu jūsų antroji pusė vis dar dvejoja, atminkite, kad patys individuliai galite lankytis pas psichologą. Vien tai gali turėti teigiamą poveikį.

Užuot laukę kito žmogaus pokyčių, galite pradėti situaciją keisti patys, stiprindami savęs tobulėjimą ir asmeninį augimą. Mes negalime pakeisti kito žmogaus, bet keisdamiesi patys galime sudaryti sąlygas jam pačiam pasikeisti. Dvejojantis partneris gali būti sužavėtas šių teigiamų pokyčių ir galiausiai nuspręsti prisijungti prie jūsų arba lankytis individualiai.  Jam vertėtų pasakyti, kad psichologo kabinete sukuriama saugi zona, kurioje girdimas kiekvieno balsas, o kaltei ar kaltinimams nėra vietos.

Kaip žinoti, ar psichologas jums tinka?

Prieš renkantis specialistą paprastai žmogus padaro šiokius tokius namų darbus: arba pasiklausinėja pažįstamų rekomendacijų, arba informacijos ieško internete. Tačiau tiesa yra tokia, kad jūs nebūsite tikri, ar jis tinka jums ir jūsų partneriui, kol nesusitiksite. Pirmojo susitikimo metu atkreipkite dėmesį į psichologo bendravimo stilių, užduodamų klausimų racionalumą ir tikslingumą, bendrą požiūrį, skiriamų namų užduočių aiškumą ir prasmę.

Kiek laiko turėtų trukti terapija?

Vieno visiems tinkamo atsakymo į šį klausimą nėra. Tai  priklauso nuo poros ir nuo problemų, su kuriomis jie dirba. Kai kurioms poroms gali užtekti kelių užsiėmimų, o kitoms gali prireikti ne vieno mėnesio. Rekomenduojama matytis su savo psichologu, kol pasieksite terapijos pradžioje užsibrėžtus tikslus ir būsite tikri, kad įgijote įgūdžių, reikalingų tvarkytis su savo santykių įkalnėmis ir nuokalnėmis.