psichologerasa.

Meluojant atsiranda vidinė kūno įtampa ir kovodami su ja nesąmoningai glostome kaklą, lūpų kampučius ir apskritai dažniau nei įprastai liečiame veidą.

Bandydami neišduoti jaudulio sulėtiname kalbą, dažnai nukreipiame žvilgsnį arba visai nežiūrime į pašnekovo pusę neva mūsų dėmesį patraukė koks nors objektas. Taip pat atliekame stereotipinius judesius – žaidžiame su pieštuku, rūbo skvernu, vartome bloknotą – ir stengiamės kalbėti labai tiksliai, kad nekeltume įtarimo. Be to, kaip bet kurioje jaudulį ir baimę keliančioje situacijoje, padidėja prakaitavimas ir išsiplečia akių vyzdžiai. Šie ženklai ir išduoda.

Moterys – gyvieji melo detektoriai

Moterys turi ypatingų gebėjimų atpažinti tiesą ir melą ir ne tik žodžiais sakomą, bet pagal kūno pozą, kvėpavimą. Tik savo įtarimų neišsako tiesiai: „Kalbėdamas vengei mano žvilgsnio, paskui palietei savo nosį, kažkaip negrabiai išmetei telefoną iš rankų… Vadinasi, meluoji man!”. Dažniau sako: „Aš jaučiu, kad kažkas ne taip“.  Ir tas „aš jaučiu“ – pats stipriausias argumentas. Moterys iš tiesų apdovanotos gebėjimais atpažinti daug ir įvairių emocijų ir automatiškai jas lyginti. Ypač jeigu kalba eina apie vieną ir tą patį žmogų.

Tai – įgimta. Gamta pasirūpino, kad moteris, silpnoji žmonijos pusė, susikurtų sau ir savo vaikams saugią aplinką. Neužtenka vien išsirinkti patikimą žmogų, savo vaikų tėvą. Dar svarbu jį išlaikyti šalia. Vadinasi, reikia iš anksto apgalvoti visas įmanomas jo išėjimo galimybes ir į jas tinkamai reaguoti. Jeigu žmona sako: „Jaučiu, kad vyras turi kitą“, greičiausiai taip ir yra. Net jeigu jis kasdien šeštą valandą vakaro būna namuose ir dar kartais parneša gėlių.

Tiesa viena, melas – įvairiaspalvis

Meilės sukčiai ir santuokos aferistai – ypatinga melagių rūšis. Jie puikiai žino, ką pasirinkti ir yra neprilygstantys žaidėjai aukos emocijomis. Suteikia jai tai, ko tuo momentu reikia. Pavyzdžiui, sėkmės lydima verslininkė, visas jėgas atiduodanti darbui – puikus „grobis“ aferistui-romantikui. Jis apgaubia ją tokiu dėmesiu ir meile, kad toji pasijunta kaip ant sparnų! Ir net supratusi, kad buvo apgauta dažna moteris saugo ir brangina tuos nuostabius prisiminimus apie keletą pasakiškų kartu praleistų savaičių ar mėnesių.

Imkime kitą pusę – sėkmės lydimą verslininką, kaip magnetas traukiantį jaunas merginas. Jis supranta, kad tas keliolika ar keliais dešimtmečiais jaunesnės „mylimosios“ dėmesys nėra be išskaičiavimo, bet kažkaip sugeba save įtikinti, kad viskas gerai, lyg jaunas partnerės amžius ir jį sugrąžina keliolika metų atgal.   

Kažkas yra pasakęs, kad geras melagis – tai profesija, ne savybė. Yra žmonių, kurie specialiai mokosi meluoti, kad jų melas būtų priimtas už tiesą. Jie taip „atidirba“ kiekvieną savo gestą ir žodį, kad galų gale tampa tikrais to amato meistrais.

Beje, labiausiai reikia saugotis tų, kurie taip įsijaučia į melą, kad jiems patiems jis tampa tiesa.

Tai ką daryti?

Vieno teisingo atsakymo į klausimą, ką daryti, jeigu jums meluoja – nėra. Kaip ir nėra vienintelės priežasties, dėl ko žmonės tai daro. Kartais žmonės meluoja, siekdami pagražinti situaciją: įvykiai tikri, tik perdėtai nuspalvinti. Kartais melu stengiasi pakelti savivertę. O kai kada meluoja, kad sulauktų kitų palaikymo ar pritarimo.

  • Jeigu su melu susiduriate pastoviai ir tai gadina jūsų santykius, pagalvokite, kokią naudą jums artimas žmogus gauna iš to, kad sako netiesą? Gal esate per daug griežti, nekantrūs jo trūkumams ir meluodamas jis vengia moralinės bausmės arba atvirų konfliktų?
  • Jeigu nesate tikri, bet nujaučiate, kad pašnekovas jums meluoja, verta apie tai pasakyti. Frazė „Kažkas čia ne taip” tiks abejonėms ir asmeninėje, ir darbinėje aplinkoje išsakyti. Jeigu asmuo jus gerbia, tikrai susimąstys.
  • Jeigu santykių nutraukimas neįeina į jūsų planus, o atviras pokalbis gali tik pakenkti, pasistenkite bent laikinai atsiriboti nuo situacijos, kad įsitikintumėte, jog esate teisūs ir apgalvotumėte ėjimo planą. Pasakykite sau: „Taip, kolega šiek tek mėgina manipuliuoti manimi. Nežinau, kiek tai truks, bet kol kas yra kaip yra“.
  • Žmonės, kurie meluoja siekdami kokio nors tikslo dažnai būna įsitikinę, kad nieko neįtarsite. Tokį įsitikinimą galite sulaužyti savo žvilgsniu, kuris sako: „Aš viską žinau, bet turiu savo planą“. Tai apsisaugos jus nuo tolesnių manipuliacijų ir suteiks jėgų. O ir pati situacija gali pakrypti jūsų naudai.

Šis tas apie lyčių melavimo ypatumus

Kai meluoja vyras, jis tampa agresyvus, nežiūri į pašnekovą, kvėpuoja netolygiai, kalba pakeltu tonu, pirštais liečia veidą, gali labai staigiai pašokti ir išbėgti iš kambario.

Moteris tokioje situacijoje paprastai nenatūraliai šypsosi, kalba vaikišku balsu, lygina savo drabužių klostes, žaidžia su savo papuošalais. Taip pat kelia koją ant kojos, keičia jų padėtį ir dažniau nei įprastai mirksi akimis.   

O štai melavimo intensyvumas nepriklauso nuo lyties. Jeigu tikėsime amerikiečių psichologų atliktų tyrimų duomenimis, vyrai ir moterys meluoja vienodu dažnumu – vidutiniškai nuo 5 iki 20 kartų per dieną.

Psichologė Rasa