Internetiniam pasauliui augant, kartu su juo auga ir heiteriai (nuo anglų kl. „to hate“ neapkęsti) . Kibernetinė erdvė, kurioje mes visi gyvename, atveria kelią ne tik mūsų galimybėms, bet ir suteikia platformą jiems išlieti neapykantą, nepasitenkinimą, pyktį. Svaidyti įžeidimus iš už ekrano apsauginio skydo, dažnai iš susikurtų netikrų paskyrų, reikia kur kas mažiau drąsos, nei išsakyti tai tiesiai į akis. Nereikia žmogaus gerai pažinoti, kad galėtum jo nekęsti. Tokia heiterio kasdienybė, filosofija ir gyvenimo būdas.
Kai žmogus nusprendžia ką nors paskelbti internete, jis žengia drąsų žingsnį. Nesvarbu, nori pasidžiaugti savo kūryba, pasiekimais, pristato savo veiklą, stilių, pasirinkimą ar išreiškia nuomonę. Kitoje ekrano pusėje atsiranda tokių, kurie būtinai turi pasisakyti. Ir tie pasisakymai neapsiriboja tiesiog nuomonės išsakymu. Toli gražu. Tai būna įžeidinėjimų ir žeminimų kratinys. Tikrai kratinys, nes kartais sunku suprasti, ką komentatorius norėjo pasakyti, kadangi asmeninių įžeidimų daugiau nei nuomonės ta tema išsakymo. Kartais kyla mintis, kad jis net neskaitė to straipsnio. O kam? Svarbiausia išlieti įsiūtį.
Neigiamas komentaras daugiau pasako apie patį komentatorių nei tą, kuriam jis skirtas. Komentuodamas žmogus projektuoja savo nesaugumą ir neigiamus jausmus į kitą. Tuo metu jis gali jaustis taip, lyg nukreiptų dėmesį nuo savo trūkumų. Lengviau nekęsti kito žmogaus, nei spręsti savo gyvenimo problemas. Heiteris nenori arba negali susidoroti su savo bėdomis. Susidurti su tuo, kas gyvenime vyksta ne taip, nėra lengva. Reikia drąsos pažvelgti į savo problemas ir jas įveikti. O tos drąsos heiteriui kaip tik ir trūksta ir lengviausia išeitis – nukreipti savo neigiamus jausmus į kitą.
Neapykantos persunktas komentaras kaip karštas taškas heiterio gyvenime. Jis ne tiek neapkenčia to, kuriam skiria neigiamą komentarą, kiek nekenčia savęs, nes tas žmogus atspindi tai, kuo jis nori būti, ką nori gebėti, mokėti, turėti ir panašiai. Bet jis niekada to nepripažins sau, juolab kažkam kitam. Ir žinote, nėra blogai norėti geriau, problemos kyla tada, kai tas žmogus bando būti tuo kitu ir jam neišvengiamai nepavyks. Jo nesėkmė sukelia neapykantą sau, o geriausias būdas tai nuslėpti – nukreipti neapykantą į žmogų, kurio vietoje taip desperatiškai norėtų būti.
Na, paimkime žinomus žmones, visuomenės veikėjus, tuos pačius nuomonės formuotojus. Taip, kartais atrodo, vieno ar kito žmogaus internete jau per daug. Bet ar jie kliudo? Na, pagalvokime. Jeigu man netinka, nepatinka, nereikia ar nepadėjo, tai nereiškia, kad tai, kuo tas žmogus užsiima, reklamuoja ar apie ką kalba turi netikti ir visiems kitiems. Atrodo, na, žmogau, tiesiog aplenk tą straipsnį, o jeigu labai nori, išsakyk nuomonę konkrečiai apie tai, o ne nukreipk savo strėles į „tą personą“ (čia švelniausias heiterio kreipinys). Bet ne, jis skiria savo laiką ir rašo pykčiu persunktą ir įžeidžiantį komentarą apie tai, kas jam nepatinka ar ko nereikia. Kartais atrodo, geriau tą laiką skirtų savo minčių dėstymo ir kalbos įgūdžių tobulinimui. Ar pastebėjote, kad kuo piktesnis ir neapykantos persunktas komentaras, tuo daugiau gramatinių ir stiliaus klaidų?
O kaip tik laisvo laiko jie greičiausiai turi daug, juk gali leisti ištisas valandas žiūrėdami į viską, ką kažkas paskelbė, analizuoti tai, atidžiai nagrinėti kiekvieną jų žodį ir nuotrauką. Taip, tai yra heiteriai, kurių gyvenime nelabai kas vyksta, todėl jie nukreipia savo pyktį į tuos, kurių gyvenime vyksta labai daug.
Egzistuoja ir šiek tiek kita heiterių grupė. Jų komentarai irgi siejasi su pavydu, bet griebia šiek tiek giliau. Šie heiteriai yra žmonės, norintys būti toje pačioje nišoje kaip, tarkime, ir jūs arba siekiantys tų pačių tikslų kaip ir jūs, bet jiems tai nepavyksta taip gerai, kaip jums. Gal įdėjo mažiau pastangų, gal neturi būtent tam dalykui reikalingų gebėjimų ar asmeninių savybių. Ir mintyse jie niršta, kad jums viskas taip lengvai sekasi, tai juos veda iš proto, jūs tos sėkmės nenusipelnėte. Kaip tu drįsti?!
Heiterio gyvenime kažko trūksta, ir tai gali būti bet kas. Tai gali būti talento trūkumas, įgūdis, kurio jis negali įvaldyti, tai gali būti daiktas, kurio neišgali nusipirkti, vienatvė, su kuria negali susidoroti, ar net byrantys santykiai, kuriuos nori, kad sutvarkytų kažkas kitas. Kaip užpildyti šią skylę? Bandyti kažką keisti, kurti, mokytis… Ne! Ogi išlieti viską komentaruose! Ieškoti atpirkimo ožio. Kitaip tariant, aš niekuo dėtas, aplinka kalta.
Kad ir ką darote, visada bus žmonių, kurie yra nepatenkinti savo gyvenimu, o jūsų gebėjimai, pozicijos ir gyvenimo būdas jiems kaip raudonas skuduras buliui. Tai žmonės heiteriai. Tai žmonės, kurie užuot tvarkę savo gyvenimą, bando sumenkinti kitą. Jiems lengviau nutempti žmones iki savo lygio, nei siekti tobulėti patiems. Jeigu patekote į heiterio radarą, žinokite du dalykus. Pirma, jūs visada būsite žingsniu priekyje jų, nes jie gali reaguoti tik į tai, ką darote, ir, antra, vieši neigiami komentarai juos patenkina tik laikinai. Jie vis tiek bus nelaimingi, nesvarbu, kiek žmonių nekenčia.
Taigi, darykite tai, ką iki šiol darėte, tai, kas jus daro laimingu ir sėkmingu. To heiteriai labiausiai nekenčia.