Tai psichologinės manipuliacijos forma, kuri paprastai trunka ilgą laiką ir priverčia auką suabejoti savo minčių, tikrovės suvokimo ar prisiminimų pagrįstumu, dėl ko atsiranda  sumišimas, mažėja pasitikėjimas savimi, kylą emocinio ar psichinio stabilumo praradimo jausmas ir net formuojasi priklausomybė nuo kaltintojo. Toks reiškinys paprastai siejamas su  toksiškais romantiniais santykiais, tačiau gali vykti ir kituose, pavyzdžiui, tarp tėvų ir vaikų, darbinėje aplinkoje, su tariamais draugais, bet kurioje socialinėje aplinkoje. Šis metodas yra labai paplitęs tarp politikų, kulto lyderių ir pan.

Dažniausiai tokių psichologinio smurto metodų griebiasi į narcisizmą linkę asmenys.  Taip pat tie, kurie santykiuose jaučiasi nesaugūs, neįvertinti, todėl šį būdą naudoja kaip įrankį kitam žmogui valdyti, padaryti labiau nuo savęs priklausomu („be manęs tu pražūsi“, „kas į tave tokį/tokią žiūrės“).

Terminas „gaslight“ kilo iš garsiosios 1938 m. Patricko Hamiltono pjesės „Gas Light“. Istorijoje moteris paveldi daug pinigų, o jos partneris bando viską susiglemžti, priversdamas ją suabejoti savo sveiku protu tokiais smulkiais triukais kaip, pavyzdžiui, pritemdo dujines lemputes ir apsimeta, kad nieko nepastebi, nėra jokio mirgėjimo. Tai trunka gana ilgai, kol moteris ima abejoti savo gebėjimu suvokti realybę ir leidžiasi įtikinama, kad išprotėjo. 

Gaslaitingą naudojantis siekia įtikinti kitą, kad tas viską išsigalvoja, per jautriai reaguoja, ne taip supranta ir pan. Jis melą pateikia kaip tiesą, užsipuola auką, kad be reikalo jį įtarinėja, kad čia ji pati kalta. Su pasirinkta auka nuolat bendrauja taip, kad anam iš tiesų tampa sunku suprasti, ar jo jausmai yra teisingi, o gal jis yra kaltas.

Gaslaitingas gali būti švelnios formos, pavyzdžiui,  pasakymas: „Rimtai, tu vis dar taip galvoji?“ Dažnai girdėdamas tokius teiginius partneris gali suabejoti savo tikrove. Gaslaitingas gali būti labai stiprus, pavyzdys galėtų būti kažkas panašaus į jums svarbių dokumentų sunaikinimą ar elektroninių laiškų ištrynimą ir neigimą, kad jie kada nors egzistavo. Tėvų ir vaikų atveju gaslaitingas dažnai vyksta kartu su rimtomis emocinės, fizinės ar seksualinės prievartos formomis. Tėvai gali pasakyti: „Oi, tai tikrai nepakenkė“. Tai paskatins vaiką suabejoti savo reakcija į patirtą skausmą.

Gaslaiterio melas turi tikslą. Jis tai daro norėdamas įtikinti, kad jūs nesuprantate, ką jaučiate, darote ar galvojate. Tai suteikia jam galimybę perimti jūsų gyvenimo kontrolę. Dažnas kartojimas „Tu neturi to jausti“ jau yra raudona vėliavėlė.

Vienas bauginantis faktas apie gaslaitingą aprašomas daktarės Martos Stout knygoje „The Sociopath Next Door“. Ji kalbėjosi su keliais įkalintais sociopatais ir paklausė, ar jie žino terminą „gaslighting“. Dauguma jų neatpažino šio termino, bet kai ji paaiškino, kas tai yra, jie pasakė, kad jiems labai patinka tai daryti.

Šį metodą dažnai naudoja narcizas, kad išvengtų atsakomybės. Pavyzdžiui, siekia įtikinti auką dalyvavus pokalbyje, kurio išties nebuvo arba neigti tą, kuris tikrai buvo. Gaslaitingas gali tapti toks intensyvus ir stiprus, kad privers auką patirti nervinį išsekimą. Tai gali skambėti taip nekaltai kaip „Ne, širdele, aš sakiau šeštadienį. Penktadienį esu užimtas(-a). Tu niekada nesiklausai“. Tai gali būti ir taip blogai, kaip „Aš nesuprantu, ko tu taip verki. Tau niekada netgi nepatiko tas šuo. Tiesiog vaidini auką, kad atkreiptum dėmesį. Turėtum gėdytis. Čia aš esu tas, kuris iš tikrųjų liūdi.“ Abiem atvejais gaslaitingą naudojantis asmuo siekia apkaltinti kitą arba visiškai sumenkina jo jausmus.

Turint galvoje, kad toks bendravimas vyksta ilgesnį laiką, auka pradedate jaustis taip, lyg negalėtų pasitikėti savo mintimis ar jausmais. Tai viena iš priežasčių, kodėl jam tampa sunku suvokti, kas iš tiesų vyksta.

Štai keletas frazių, kurias gaslaiteriai naudoja norėdami valdyti kitus. Daugelis žmonių net nesuvokia, kad prieš juos taikomas gaslaitingas, kol būna per vėlu ir žala jau padaryta.

Esi pernelyg jautrus. Ši frazė yra viena mėgstamiausių. Ji naudojama norint sumenkinti ar visai atmesti jūsų jausmus ir priversti abejoti savo emocinėmis reakcijomis. Kai kas nors jums sako, kad esate per jautrus, iš esmės sako, kad jūsų jausmai klaidingi ar nesvarbūs. Tikslas yra priversti jus suabejoti, ar tikrai tinkamai reaguojate, gal turėtumėte būti šaltesnis? Dėl šių abejonių galite imti ignoruoti savo emocijas ir susitaikyti su netinkamu kito žmogaus elgesiu.

To niekada nebuvo. Gaslaiteriai mėgsta perrašyti istoriją. Jie griežtai neigs įvykius, kuriuos aiškiai atsimenate. Ši taktika skirta priversti jus suabejoti savo atmintimi. Tai ypač veiksminga, nes atmintis išties gali būti miglota ir mes visi kartais pamirštame dalykus. Gaslaiteris išnaudoja šį natūralų procesą, kad pasėtų jūsų mintyse abejones. Jeigu pastebite, kad nuolat abejojate savo  atmintimi, ypač kalbėdami su konkrečiu asmeniu, tai yra raudona vėliavėlė. Pasikliaukite  savo prisiminimais ir, jei įmanoma, veskite užrašus ar kitaip fiksuokite įvykius, žodžius, faktus.

Tu išsigalvoji. Ši frazė yra gaslaitingas, ypač dažnas romantiniuose santykiuose.  Tai tiesioginis jūsų realybės suvokimo iškreipimas.  Sakydamas jums, kad įsivaizduojate dalykus, gaslaiteris bando sukurti pasaulį, kuriame jo įvykių versija yra vienintelė tiesa. Laikui bėgant tai gali būti ypač žalinga. Galite pradėti abejoti savo protu,  sprendimais. Galite bijote išsakyti problemas ir net savo pastebėjimais.

Iš musės darai dramblį. Ši frazė dažnai naudojama siekiant sumenkinti jūsų susirūpinimą ir priversti jaustis taip, lyg pernelyg stipriai reaguotumėte. Tai būdas gaslaiteriui išvengti atsakomybės už savo veiksmus ir problemos sprendimą arba apskritai neigti problemą egzistuojant. Tikslas yra priversti jus jaustis kvailai arba nepagrįstai iškėlus  problemą. Gaslaiteris nori priversti jus nustoti reikšti savo susirūpinimus ir turėti laisvę elgtis. kaip jis nori be pasekmių. Jeigu jums kas nors svarbu, tai nėra „niekas“. Jūsų rūpesčiai nusipelno būti išgirsti ir sulaukti tinkamo atsako, o ne atmetimo.

Atsiprašau, kad taip jautiesi. Tai gali atrodyti kaip atsiprašymas, bet taip nėra. Žmogus atsiprašo ne už savo veiksmus, o už jūsų jausmus. Tai subtilus būdas permesti kaltę jums, kad jaučiatės įskaudintas, o ne prisiimti atsakomybę už tai sukėlusius veiksmus. Taip sakydamas pašnekovas siekia, kad jaustumėtės lyg čia jūs esate problema. Kad tai jūsų jausmai yra problema, o ne jo elgesys, kuris juos sukėlė. Tai gaslaiterio naudojamas būdas nukreipti dėmesį į jus, iš tikrųjų nepripažįstant kaltės ar nekeičiant savo elgesio.

Esi kvailas / neracionalus. Tai turbūt pati akivaizdžiausia gaslaitingo forma. Pavadindamas jus kvailu, gaslaiteris bando sumenkinti jūsų patikimumą ne tik dabartinėje situacijoje, bet apskritai. Ši frazė dažnai naudojama, kai pateikiate pagrįstų teiginių, kurių gaslaiteris negali paneigti. Užuot susitelkęs į jūsų argumentus, jis atakuoja jūsų psichinę būseną. Tai būdas nustumti tikrąją problemą ir priversti jus ginti savo sveiką protą. Ilgainiui tai gali priversti jus nepasitikėti savo sprendimais ar sukelti baimę reikšti savo mintis ar jausmus ateityje.