1. Nepažįstami žmonės sapnuose nėra visiškai nematyti. Nors gali atrodyti, kad žmonės, kurių veidai prašmėžuoja sapnuose, yra visiškai nepažįstami jums žmonės, jūs esate matę juos visus anksčiau. Smegenys neatgamina to, ko žmogus visiškai nėra matęs. Veidų – taip pat. Galbūt su kažkuo prasilenkėte gatvėje ir tik užmetėte trumpą žvilgsnį į jį. Galbūt matėte tą veidą filmo kadre. Tikriausiai to net neprisiminate, nes smegenys iškart atsikrato nenaudingos informacijos. Tačiau atmintis įstringa pasąmonėje. Ir kai smegenys apdoroja visą dienos informaciją, „nepažįstamasis“ gali grįžti į jūsų sapną.
2. Miego kokybė yra tokia pat svarbi kaip ir kiekybė. Pasitaiko naktų, kai miegate padorias aštuonias valandas, o ryte vis tiek jaučiatės pavargę. Greičiausiai miego kokybė buvo prasta ir jos nekompensavo net ilgos valandos miego. Taigi nors miegojote nemažai valandų, tačiau jeigu miegas buvo paviršutiniškas, nuolat sutrikdomas, kitą rytą nesijausite gerai pailsėję. Natūralus miego ritmas susideda iš keturių etapų: užmigimo, lengvo miego, gilaus miego ir REM miego. Jei šie etapai sutrinka, miego kokybė stipriai nukenčia.
3. Spalvos prieš juoda ir balta. Ar jūsų sapnai spalvoti ar lyg kadrai iš nespalvotos kino juostos? Pasirodo, įmanomi abu variantai. Apie 12 procentų žmonių sapnuoja juodai baltus sapnus. Keistas faktas: prieš atsirandant spalvotai televizijai, 75 procentai žmonių sapnavo nespalvotai. Tai rodo, kad vaizdai, kuriuos matome kasdien, daro įtaką mūsų „miego kadrams“.
4. Teigimas „naktį visai neužmigau“ nėra visiškai teisingas. Tikriausiai nesate išimtis ir jums pažįstamos tos naktys, kurios, atrodo, trunka amžinai ir jūs tiesiog negalite užmigti. Kiekvieną kartą žiūrėdami į laikrodį jaučiate vis didesnį nerimą „kaip reiks dirbti, kai būsiu visai nemiegojęs“. Ir kolegoms kitą dieną guodžiatės „visiškai nemiegojau“. Vis dėlto tai nėra tiesa. Nors galite pagalvoti, kad visą naktį prasivartėte lovoje nemiegoję, tačiau tikriausiai didesnę nakties dalį praleidote lengvai miegodami. Šio lengvo miego metu jūs vis dar galite girdėti, galvoti ir užuosti. Dėl to gali atrodyti, kad esate budrus, o iš tikrųjų ilsitės to nežinodamas. Aišku, tai nėra kokybiškas miegas, bet vis tik miegas.
5. Aštuonių valandų miego mitas. Sunku ir prisiminti, kiek kartų girdėjome, kad suaugusieji turi miegoti aštuonias valandas per naktį. Net pradėjome galvoti, kad reikia nerimauti, jeigu miegame mažiau. Bet nerimauti nereikia. Kiekvienas žmogus yra skirtingas ir tai reiškia, kad ne visiems reikia vienodo miego kiekio. Vienas žmogus puikiai funkcionuoja miegojęs vos penkias valandas, kitas yra išsekęs, jeigu nemiegojo devynių valandų. Kaip aiškina miego ekspertas Neil Stanley, miego žirklės gali aprėpti nuo trijų iki vienuolikos valandų. Taigi, neturėtumėte savęs versti miegoti daugiau ar mažiau, nes taip „reikia“. Įsiklausykite į savo kūną ir jis ras savo tobulą natūralų ritmą.
Parengta pagal 5 Facts About Dreams And Sleep Everybody Should Know
Jeigu įdomu daugiau sužinoti apie miegą, jo kokybę, cirkadinius ritmus ir net „miego vaistus“, rekomenduoju perskaityti Gregg D. Jacobs „Pamirškite nemigą“.
Psichologė Rasa