Geležinė valia, pasitikėjimas savimi, užsispyrimas ir nenoras pasiduoti – tokiomis savybėmis pasižymi stipri, įtakinga ir valdinga moteris. Istorijos apie tokias moteris apipintos stereotipais, kurie neretai trukdo augti ir siekti daugiau.
Dažnam atrodo, kad „geležinė ledi“ seniai palaidojo savyje visas silpnybes ir moterišką švelnumą. Tačiau išgyvenimų ir nepasitikėjimo savimi akimirkų jos gyvenime ne mažiau, nei bet kurios kitos, tik ji sugeba greičiau atsitiesti ir nelaukia, kol kiti išties ranką.
Vieniša ledi
Priimtina manyti, kad klestinti moteris net būdama labai išvaizdi gąsdina vyrus savo protu ir valdingumu, todėl jai tiesiog lemta būti vienišai. Nors šis stereotipas plačiai paplitęs, tarp įtakingų verslo, politikos ir meno moterų yra nemažai gyvenančių ilgai trunkančioje ir laimingoje santuokoje, turinčių vaikų ir visa tai netrukdo joms kopti į viršūnes. O kai kurios gražiosios lyties atstovės tik kuriam laikui atsisako asmeninio gyvenimo ir pasiekę planuotų tikslų pakeičia prioritetus šeimos naudai.
Ledinė karalienė
Daugeliui valdinga ir stipri moteris asocijuojasi su ledo karaliene iš garsios H.K.Anderseno pasakos. Šių dienų jos prototipu tapo populiaraus filmo „Ir velnias dėvi Prada“ herojė Miranda Priestly. O tiesa paprasta – ir moterys, ir vyrai, jeigu nori tapti profesionalais neturi pavaldiniams demonstruoti savo emocijų, nes tai rodys jų galios trapumą. Ir vis tik kažkodėl šis stereotipas taikomas išskirtinai silpnosios lyties atstovėms. Galbūt to priežastis – sveikatos specialistų dažnas kartojimas, kad moterų emocionalumo lygis iš prigimties yra daug aukštesnis nei vyrų.
Generolas su sijonu
Karjeros laiptais šalia vyrų kopiančios moterys privalo išugdyti savyje griežtumą ir tvirtumą, kad galėtų konkuruoti ir bendrauti su įtakingais stipriosios lyties atstovais kaip lygiavertės partnerės. Ir vėl, jeigu tvirtas vyro charakteris žavi, savo nuomonę ginanti ir tvirtai savo pozicijų neapleidžianti moteris neretai įgyja pravardę „generolas su sijonu“. Tik kažin, ar kuri dėl to įsižeidžia, nes dauguma yra aiškiai nubrėžę liniją tarp savo elgesio ir tvirto charakterio darbo aplinkoje ir asmeniniame gyvenime.
Silpnutė mergaitė
Nors įvairiose srityse lyderių pozicijas užimančių moterų daugėja, visuomenė vis dar bando prisitaikyti prie to, kad moterys gali užimti aukštus postus. Tiesa, tai daugiau liečia vyrus, nes kai kurie iki šiol nenori susitaikyti su šia realybe ir užsispyrę tvirtina, kad moters vieta namuose ir nors retas drįsta pridurti „prie puodų“, mintis ta pati – supraskite, rūpintis vaikais, namais ir vyru. Ir vis tik tyrimais ne kartą įrodyta, kad silpnosios lyties atstovės kur kas labiau linkę į konsensusą, tai yra tokį ginčo sprendimo būdą, kuriame remiamasi ne geriausio ar teisingiausio sprendimo paieška, bet sprendimo priimtinumu ginčo dalyviams. Joms kur kas lengviau susitarti su oponentu nei pradėti kovą. Greičiausiai kaip tik dėl to ir susiformavo stereotipas apie moterišką silpnumą. Bet juk kur kas geriau rasti taikų sprendimo būdą, nei ginčytis ir peštis, kartais jau vien dėl suaktyvėjusio ego.
Boba su… (pabaikite patys)
Ko gero ne kartą teko išgirsti tokį moters apibūdinimą. Dažniausiai jis skiriamas tvirtoms ir viduje stiprioms moterims. Aplinkinių manymu, išore jos panašios į vyrus ir neypatingai rūpinasi savo moterišku įvaizdžiu. Daugelis šovinistų įsitikinę, kad trapiai ir moteriškai damai tiesiog neužteks jėgų ir vyriško tvirtumo pasiekti rimtų ir svarbių karjeros viršūnių. Ir vis tik seniai ir ne kartą įrodyta, kad tai viso labo klaidingas stereotipas.
Dukra arba meilužė
Jeigu jauna ir simpatiška mergina užima kokias nors aukštas pareigas ar sėkmingai vysto savo verslą, atsiranda nemažai tokių, kurie labai lengvai paaiškina tokį reiškinį viską nurašydami vienokio ar kitokio pobūdžio santykiams su įtakingais žmonėmis ar kokiu konkrečiu asmeniu. Vienas teigs, kad mergina turi turtingą meilužį, kurio yra proteguojama, kitas nuspręs, kad jai karjerą daryti padeda įtakingi tėvai. Bet kažkodėl apie tai, kad mergina galėjo įgyti puikų išsilavinimą, pasirodyti kaip puiki savo srities specialistė ir savarankiškai siekti aukštų tikslų, – dauguma pagalvoja paskiausiai.