Rekomenduoju paskaityti

TOKSIŠKI TĖVAI, Susan Forward

Šioje knygoje mokslų daktarė Suzana Forvard (Susan Forward) – visame pasaulyje garsi psichologė, dėstytoja, grupinių terapinių užsiėmimų ir mokymų vadovė daugelyje Pietų Kalifornijos medicinos ir psichiatrijos centrų – dalijasi tikromis jau suaugusių vaikų, kuriuos užaugino toksiški tėvai, istorijomis. Šie nesumeluoti pasakojimai gali padėti išsilaisvinti iš žlugdančių santykių su tėvais ir atrasti naują pasaulį, pripildytą pasitikėjimo savimi, vidinės stiprybės ir emocinės nepriklausomybės.

„Bandymas iš tikrųjų tapti suaugusiu žmogumi nėra tolygus procesas. Kilsite, krisite žemyn, pasistūmėsite į priekį, o tada – vėl atgal. Nusiteikite tam, kad ne viskas pavyks, kad neišvengsite kluptelėjimų. Niekuomet galutinai neatsikratysite nerimo, baimės, kaltės ir sumaišties jausmų. Tai neįmanoma. Tačiau šios demoniškos jėgos daugiau nebegalės jūsų valdyti – tai ir yra svarbiausia.“

psichologerasa.

GEROS NUOTAIKOS VADOVAS, David D. Burns

Stanfordo universiteto medicinos mokyklos profesoriaus dr. Davido Burnso knyga „Geros nuotaikos vadovas“ yra būtent tokia – aiški, praktiška, pagrįsta ir nepaprastai veiksminga. Perskaitę „Geros nuotaikos vadovą“:

• Atpažinsite blogos nuotaikos priežastis;

• Išmoksite mąstyti pozityviai;

• Įveiksite kaltės jausmą;

• Išmoksite priimti kritiką ir priešiškumą;

• Įveiksite priklausomybę nuo meilės ir vertinimų;

• Išsiugdysite pasitikėjimą savo jėgomis;

• Išmoksite jaustis gerai kiekvieną dieną.

ŽIŪRĖTI Į SAULĘ. KAIP ĮVEIKTI MIRTIES BAIMĘ, Irvin D. Yalom

Kai patiriame mirties siaubą ir regime košmarus, ką galime padaryti, kad baimė mūsų neparalyžiuotų, o jei mirties baimė užslėpta, kaip ją atpažinti? Ir ką daryti, kad tas susitikimas su mirties baime nesunaikintų gyvenimo tikslo, o pabudintų mus visaverčiam gyvenimui? Apie tai ši garsaus amerikiečių psichoterapeuto Irvino Yalomo knyga. Nors nagrinėdamas egzistencinius klausimus jis pasitelkia tiek antikos filosofus, tiek garsius šiuolaikinės psichologijos atstovus, pasak jo, gydo ne teorija ar idėjos, gydo žmonių tarpusavio santykiai.

KAI SIELVARTAUJA VAIKAI, John W. Janes, Russell Friedman

Matyti kenčiantį vaiką ir nežinoti, kaip jam padėti, – tikrai skausminga tėvų, mokytojų ir globėjų patirtis. Pagaliau turime knygą, kurioje suformuluoti principai padės jums išugdyti vaikų gebėjimą tinkamai elgtis, ištikus netekčiai.

Šioje įtaigioje knygoje autoriai siūlo išlaisvinti vaikus nuo klaidingos minties „nesijausk blogai“ ir išmokyti juos teigiamų, veiksmingų metodų, leidžiančių įveikti netekties skausmą. Sielvartą vaikui gali sukelti daugybė įvykių, pradedant giminaičio mirtimi ar tėvų skyrybomis ir baigiant kasdieniškesniais dalykais, tokiais kaip persikraustymas ar prarastas mėgstamas daiktas. Kad ir menkas būtų sielvartas ar jį sukėlusi priežastis, svarbu suprasti, kad jūsų mylimas vaikas kenčia, o šioje turiningoje knygoje išsakomos mintys gali ir jam, ir jums padėti.

BŪTI MOTERIMI IR NEIŠPROTĖTI. PSICHOTERAPINIAI POKALBIAI, Katarzyna Miller, Monika Pawluczuk

Katarzyna Miller – filosofė, psichologė, psichoterapeutė, poetė. Bendradarbiauja mėnraštyje „Zwierciadło“. Parašė bestselerį „Chcę być kochana tak jak chcę. Rozmowy terapeutyczne“ („Noriu būti mylima taip, kaip noriu. Terapiniai pokalbiai“), išleido eilėraščių rinktinių.
Monika Pawluczuk – žurnalistė ir režisierė, keliolikos televizijos ir radijo ciklų, taip pat kelių dokumentinių filmų autorė, konsultantė.

Dvylika įvairaus amžiaus ir įvairios šeimyninės padėties (vienišos, ištekėjusios, išsiskyrusios) moterų renkasi į kelias dienas trunkančius terapijos užsiėmimus, kad pakeistų, pagerintų savo gyvenimą. Pamažu jos išsiaiškina kamuojančias problemos, suvokia giliai užslėptas blogos savijautos priežastis. Ima kitaip vertinti save ir išvysta atsiveriančias naujas galimybes.

ĮVEIKITE MENKĄ SAVIGARBĄ, Melanie Fennell

Jeigu jaučiatės, kad esate silpnas, nevisavertis, menkesnis arba ko nors stokojantis, jeigu Jus neramina nežinomybė arba abejonės savimi, jeigu Jūsų mintys apie save yra dažnai griežtos sau ir kritiškos, jeigu Jums sunku jausti savo tikrąją vertę ir netikite savo teise į gerus dalykus gyvenime, tuomet tai yra ženklai, rodantys, kad Jūsų savigarba yra menka. O menka savigarba gali padaryti skausmingą ir griaunantį poveikį Jūsų gyvenimui.

Ši moksliškai patvirtintomis kognityvinės terapijos technikomis paremta knyga leidžia išnarstyti menkos savigarbos mechanizmą ir suteikia žinių, reikalingų norint išsilaisvinti iš ydingo neigiamos savivaizdos rato, išmokti priimti save tokį, koks esi, pradėti kokybiškesnį ir laimingesnį gyvenimą.

  • Knygoje aiškinamos menkos savigarbos ir destruktyvaus mąstymo priežastys bei pasekmės
  • Mokoma, kaip akcentuoti teigiamas savo savybes ir atgauti savęs vertinimo pusiausvyrą
  • Pateikiama darbo su savimi programa ir stebėsenos lentelės

FIGHTING FOR YOUR MARRIAGE, Howard J. Markman, Scott M. Stanley, Susan L. Blumberg,

SANTYKIŲ KELIAI IR KLYSTKELIAI. KAIP IŠSAUGOTI SANTYKIUS? Gary Chapman

Tarptautinio pripažinimo sulaukusių knygų autorius G. Chapmanas knygoje atskleidžia pagrindinius principus, padedančius atgaivinti santuoką, skatinančius asmenybės tobulėjimą bei darbą ir santarvę šeimoje.
G. Chapmanas teigia, kad meilė – mąstymo ir elgsenos būdas, o santykiams veiksmai, išreiškiami penkiomis meilės kalbomis, kur kas svarbesni už emocijas. Sujungęs patirtį ir teoriją autorius situacijas iliustruoja pavyzdžiais iš praktikos.

KVĖPAVIMAS, James Nestor

Nesvarbu, ką valgote, kiek mankštinatės, koks liesas, jaunas ar išmintingas esate – visa tai nė kiek nesvarbu, jei negebate deramai kvėpuoti.Mūsų sveikatai ir gerovei nieko nėra svarbiau už kvėpavimą: įkvėpti oro ir iškvėpti – pakartojant šią procedūrą dvidešimt penkis tūkstančius kartų per dieną. Tačiau žmonija kaip rūšis yra praradusi gebėjimą kvėpuoti tinkamai ir dėl to dabar patiria įvairiausių sunkumų.

Naudoti šaltiniai

Savo tinklalapio tekstuose kai kur naudojau informaciją, susijusią su specifinėmis sveikatos problemomis ir statistiniais duomenimis (pavyzdžiui, tam tikrų problemų paplitimas, kaip vienas ar kitas sutrikimas pasiduoda psichologinei intervencijai ir pan.), todėl pateikiu sąrašą leidinių, kuriais rėmiausi.

  1. Treatment Plans and Interventions for Depression and Anxiety Disorder, 2 ed. (2012), Robert L. Leahy PhD, Stephen J. F. Holland PsyD, Lata K. McGinn PhD 
  2. Debra A. Hope, Richard G. Heimberg & Cynthia Turk (2004).  Managing Social Anxiety: A Cognitive-Behavioral Approach (2nd ed.). Therapist Guide and Client Workbook. Graywind Publications
  3. Frank W. Bond & Windy Dryden (2002) Handbook of Brief Cognitive Behaviour Therapy. John Willey & Sons, LTD.
  4. Howard J. Markman, Scott M. Stanley & Susan L. Blumberg (2010) Firgting for Your Marriage (3 ed.). John Wiley & Sons, Inc.
  5. Karpiak, C. P. and Norcross, J. C. (2005) Lifetime Prevalence of Mental Disorders in the General Population. In Koocher, G. P. and Norcross, J. C. (2005). Psychologists’ Desk Reference (2005) Lifetime Prevalence of Mental Disorders (2nd ed., pp. 3-6). Oxford University Press.
  6. Martin M. Antony & David. H. Barlow (2010) Handbook of Assessment and Treatment Planning for Psychological Disorders (2nd Edition). Guilford Press.
  7. Massion, A. O., Dyck, I. R., Shea, M. T., Philips, K. A., Warshaw, M. G. and Keller, M. B. (2002) Personality Disorders and Time to Remission in Generalized Anxiety Disorder, Social Phobia, and Panic Disorder. Arch Gen Psychiatry, 59(5):434-40.
  8. Centre for Clinical Interventions: Psychotherapy, Research, Training. http://www.cci.health.wa.gov.au/resources/mhp.cfm