Mergina ir vaikinas susitinka, vienas kitą įsimyli, susituokia ir ilgai ir laimingai gyvena. Apie tokį scenarijų svajoja šeimą kurti nusprendę žmonės. Tačiau kartais gyvenimas jį pakoreguoja ir paskutinį etapą pakeičia į „išsiskiria“.
Pavėluotas praregėjimas
Niekas neišeina „staiga“. Konflikto įkarštyje, kunkuliuojant stiprioms emocijoms vyras griebia striuką ir eina pas draugą, moteris – susikrauna rankinę ir važiuoja pas tėvus. Bet iš tiesų jie net nemano skirtis, susitaikymų po panašių „šeimyninių uraganų“ procentas labai didelis. Paprastai ryšys tarp partnerių ne tik nenutrūksta, jis sustiprėja. Tik svarbu tokių situacijų nepaversti sistema.
Tikrieji santykiuose tašką dedantys išėjimai įvyksta ne karščiuojantis konflikto metu, o blaiviai ir ramiai. Sprendimas subrendo, pasverti visi „už“ ir „prieš“, paruoštas „išėjimo“ planas. Telieka pranešti žinią dabar jau buvusiai pusei. Labai dažnai tos „buvusios pusės“ kartoja vieną ir tą pačią frazę: „Viskas buvo gerai, nesuprantu, ko jam (jai) trūko?“. Šiuos žodžius sako patyrusi namų šeimininkė ir išlepinta dama, ištikimas vyras ir mylintis tėtis. Bet tai tik parodo, kiek šalia vienas kito gyvenantys žmonės gali būti nutolę vienas nuo kito. Tai, kas vienam yra žemiška laimė, kitam gali atrodyti dėmesio neverti dalykai, o tikroji laimė visai kitokia.
Labiausiai skaudina, kai vyras ar moteris palieka sutuoktinį dėl meilės kitam žmogui. Ir tai įvardijama kaip skyrybų priežastis. Bet ar susimąstėte kada, kad meilė kitam labai dažnai yra ne priežastis, o santykių griūties pasekmė? Ko nėra namuose, ieškoma kitur.
Reikia pripažinti, kad skyrybos nevyksta dėl trumpalaikio ginčo. Tam būna svarių priežasčių, apie kurias antroji pusė iki tam tikro laiko gali net nenutuokti. Deja, bet tas, kuris nepakankamai įsiklausė į savo partnerį, nebandė jo suprasti (gal neturėjo laiko, o gal – noro), vieną dieną ir gali tapti tuo paliktuoju.
Taškas ar kablelis?
Trumpa frazė „Noriu skirtis“ nuskambėjo. Kas toliau? Vidinis skausmas, šokas, pasimetimas, kaltės jausmas… Ir šalia – nuoskauda, neapykanta, užgauta savimeilė, ypač išaiškėjus, kad skyrybų priežastimi tapo meilė kažkam kitam. Nors kartą patyrę santykių iširimą laiką po išsiskyrimo greičiausiai įvardins vienu iš sunkiausių savo gyvenimo periodų. Tas laikotarpis tikrai prilygsta psichinei traumai.
Net tada, kai užsitęsus konfliktams, kaupiantis priekaištams ir kaltinimams abu sutuoktiniai nusprendžia, kad geriausia išeitis – skyrybos, priimtas sprendimas gali būti labai skausmingas. Ką jau kalbėti apie tuos, kurie santykius su partneriu manė esant jeigu ne idealiais, tai bent jau pakenčiamais.
Didžiausia klaida, kuri daroma po partnerio pareiškimo apie norą skirtis ir išeiti – tai pastangos bet kokia kaina greičiau jį susigrąžinti. Pastangos gali būti įvairiausios – įkalbinėjimai, pažadai ir net grasinimai ar persekiojimai. Šie neapgalvoti ir impulsyvūs veiksmai iš pirmo žvilgsnio atrodo teisingi, juk „traukinys dar nenuvažiavo“, galima dar ką nors ištaisyti, pakeisti.
Bet tiesa ta, kad tokia taktika suveikia tik su „partneriu-šantažistu“, kuris net nesiruošia niekur išeiti, o tik gąsdina skyrybomis norėdamas ko nors pasiekti. Pavyzdžiui, žmona reikalauja persikraustyti į atskirą nuo jo tėvų butą, o vyras – žmonos išėjimo iš darbo ir vaiko.
Kai žingsnis skyryboms gerai apgalvotas, iš anksto suplanuotas ir santykiuose dedamas taškas, ne kablelis – nei ašaros, nei įkalbinėjimai nepadės, o grasinimai tik pastūmės į dar ryžtingesnius veiksmus ir nepaliks jokių galimybių palaikyti nors minimalius santykius po skyrybų.
Braškančios santuokos ženklai
Kartais visuomenėje pora atrodo tvirta ir sėkminga, tačiau tarp sutuoktinių seniai egzistuoja nesupratimas arba užslėptas konfliktas, grasinantys santuokos iširimu. Egzistuoja keletas ženklų, kurie gali įspėti, kad ne viskas gerai, ir į kuriuos abu sutuoktiniai turi atkreipti dėmesį. Šie ir dar daugybė mažesnių signalų padės nepražiopsoti to momento, kai neužtenka leisti santykiams klostytis sava eiga, o reikia pasistengti juos pakurstyti ir atnaujinti.
– Jeigu partneris staiga pasineria į virtualų pasaulį, vadinasi, kažko trūksta jūsų santykiuose ir tą trūkumą bando užpildyti bendraudamas socialiniuose tinkluose.
– Jeigu vienas iš sutuoktinių pradeda ypatingai domėtis partnerio telefone esančia informacija, įvairiais užrašais, nors pavydas niekada anksčiau nebuvo jo trūkumų sąraše, reiškia, kad iš santykių dingo anksčiau buvęs pasitikėjimas. Paprastai toks „sekimas“ sužlugdo santuoką iš vidaus. Net jeigu įskaudintai pusei nepavyksta rasti jokių neištikimybės pėdsakų, įtarinėjimas ir įrodymų paieška bendrą šeimyninę atmosferą pablogina.
– Jeigu partneris išsisuka nuo pokalbių apie bendrą ateitį, nekuria planų porai metų į priekį – gali būti, kad jis nemato santuokos ateities.
– Ypač nerimastingi ženklai – mažybinių žodelių, švelnių prisilietimų, pabučiavimų tiesiog praeinant pro šalį išnykimas. Tai gali kalbėti apie rimtą santykių atšalimą.
– Jeigu vienas iš partnerių atsiriboja nuo visų problemų ir klausimų, susijusių su buitimi ir vaikų auklėjimu, vadinasi, jam nebeįdomu būti šeimos rate.
– Jeigu partneris turi pomėgį, kuriuo dalytis su jumis kategoriškai nenori, o su draugais praleidžia daugiau laiko nei namuose – rimta priežastis susimąstyti.