psichologerasa

Nėra blogo poilsio, yra blogai pasirinktas poilsio būdas. Tinkamai pasirinkti atostogas – daugiau nei tiesiog išsirinkti datą, vietą ar užsiėmimus, kuriuos smagiai nupasakoja draugai, nušviečia gyvenimo būdo žurnalai ar kurie yra „ant bangos“.

Svarbiausia pagalvoti, ko tikitės iš atostogų: ar norite ilsėtis ramiai vienumoje, ar keliauti su draugų kompanija. Norite nardyti, buriuoti, ar lankyti istorines vietas. Galima bandyti viską suderinti, tačiau šiais laikais retai kas gali sau leisti atostogauti visą mėnesį. Dažniausiai atostogaujame savaitę dvi ir tą laiką svarbu išnaudoti taip, kad maksimaliai atgautume jėgas.

Jeigu mėgstate ilsinti savo kūną karštoje paplūdimio saulėje, grįžę iš atostogų, labiau primenančių kino filmo herojų nuotykius, kai miegama drėgnuose miegmaišiuose, landžiojama po miškus, braidžiojama upėse, kuriose knibžda įvairių gyvių ar kopiama į kalnus negailestingai plieskiant saulei ar lyjant lietui, greičiausiai norėsite… atostogų. Taip, tokius nuotykius smagu stebėti ekrane, bet juos išbandyti savo kailiu rinksis ne kiekvienas.

Atostogų džiaugsmai ir vargai

Pats žodis „atostogos“ nuteikia lengvabūdiškai. Iš karto iškyla vaizdinys: jūra, saulė ir palmės arba miškas, sportiniai bateliai ir palapinė. Čia kaip kas pasirenka. Ir nesvarbu, kad yra tokių, kurie kartoja kaip labai myli savo darbą ir kad jų darbas yra jų hobis, todėl atostogų visai nereikia. Netikėkite. Atostogų reikia. Darbas, kad ir koks malonus ir mielas širdžiai būtų, yra darbas. O nuo bet kokio darbo bent kartą į metus reikia pailsėti iš peties. Kitaip tampame irzlesni, piktesni ir dalykai, kurie paprastai džiugina, darosi vis mažiau įdomūs.

Tiesa, reikia pripažinti, kad atostogos taip pat kelia nerimo. Pirma, išsimušame iš mums įprastų kasdienių vėžių: keliamės tuo pačiu metu, važiuojame į darbą, planuojame darbotvarkę ir taip toliau ir panašiai. Prasideda atostogos ir iš inercijos vis tiek pabundame anksti, bent jau rytą kitą, o skubėti kaip ir nebereikia. Klausimas: kuo užsiimti? Antra, reikia susiplanuoti, kaip praleisti atostogas. Beje, planus privalome derinti su savo antrąja puse ar vaikais. Juk palapinė ir miegmaišis nebūtinai yra jūsų svajonių atostogos, kaip kad vaikščiojimas Barselonos skersgatviais – jūsų poros svajonė. Trečia, vos atostogoms perlipus į antrą pusę nenoromis vis dažniau imame galvoti apie laukiančias darbų krūvas, numatomus susitikimus ir naujas užduotis.

Taigi atostogos trumpas laikas, todėl labai svarbu jas pasirinkti, susiplanuoti ir praleisti taip, kad jų metu tikrai pailsėtume ir kad jos atitiktų mūsų asmenybės tipą, charakterį ir paties poilsio supratimą.

Atostogos pagal jį ir ją

Pagal tai, pora atostogauja kartu ar atskirai, negalima spręsti apie jų santykius. Tarkime, pora augina mažamečius vaikus, abu sėkmingai dirba, vienas kitą myli ir gyvena gražiai ir laimingai. Tačiau kartą į metus bent po vieną savaitę atostogauja atskirai. Ne todėl, kad pavargtų ar norėtų pailsėti vienas nuo kito. Todėl, kad tikrąsias atostogas abu suvokia skirtingai. Ji neįsivaizduoja jų be karštos pietų kraštų saulės, o jis – be žūklės ar svaiginančio kalnų aukščio.

Atostogos atskirai visai nereiškia, kad žmonės nustojo mylėti vienas kitą ar myli mažiau. Kad ir kokie artimi būtumėte, esate du individualūs asmenys, savo skirtumais papildantys vienas kitą. Jeigu visur ir visada suprantate savo partnerį dar nereiškia, kad ir poilsį privalote suprasti vienodai. Gali būti, kad esate skirtingų keliautojų tipų.

Kartu keliaujantieji iš arti

Vienas smagiausių dalykų keliaujant – jų metu sutinkame naujus žmones, su kuriais maloniai leidžiame laiką atostogų metu, o kartais palaikome draugystę ir po jų. Yra ir kita medalio pusė. Keliaujant visada pasitaiko sutikti tokių, kuriuos vadiname keistuoliais. Dažnai tai suvokiame kiek pavėluotai. Tuomet pradedame jų vengti. Ieškodami gulto prie baseino pirmiausiai apsidairome, ar nesiilsi „tie keistuoliai“ netoliese. Vykdami į ekskursiją stengiamės atsisėsti kitame autobuso gale. Pasibeldus į kambario duris apsimetame, kad mūsų nėra. Nuo panašių nemalonių situacijų išsivaduosite atidžiau pažvelgę į kelionės bendražygius. Juos nesunku pažinti.

Nuolatiniai barų gyventojai.Kiekvieną šio tipo žmonių kelionės dieną galima suskirstyti į tris procesus: pradėti gerti, pasigerti, nusigerti. Paprastai jie renkasi viešbutį su „viskas įskaičiuota“, tuomet savęs nereikia riboti, nes „aš juk sumokėjau“. Nesuklyskite ir nesmerkite. Nereiškia, kad jie taip gyvena visada. Tiesiog tokiu būdu atsipalaiduoja ir greičiausiai tik tą vieną savaitę į metus. Suklysite tuomet, jeigu kelionės metu leisitės į artimesnes draugystes. Tuomet jie nesivaržydami vidurnaktį pasibels į jūsų kambario duris su pasiūlymu eiti pasėdėti į barą, lyg būtų seniai iš jo išėję. Arba su jau gatavais keliais kokteiliais rankose naktį atsibels tiesiai pas jus.  

Technologijų įkaitai. Šie keistuoliai į kelionę kartu su savimi tempiasi visus įmanomus elektroninius prietaisus, kad išvyka iš namų būtų „kuo patogesnė“. Tai ir mobilieji telefonai, ir nešiojamieji kompiuteriai, skaitmeninės kameros, navigacinės sistemos, įvairios baterijos ir krovikliai bei apskritai visokie Microsoft ir Google reikalingi ir nelabai įrenginiai. Dažnai galite išgirsti juos kartojant: „Negaliu patikėti! Jie čia ką, neturi Wi-Fi?“ arba „Šitas jų internetinis ryšys tikra nelaimė!“. Iš esmės, didesnę kelionės dalį jie praleidžia naršydami internete. Jeigu palaikysite draugiškus santykius, būkite pasiruošę Pasaulio ir Lietuvos naujienoms visur ir visada. Būsite informuoti apie visus įvykius, nepriklausomai nuo to, kad per atostogas kaip tik norisi nuo jų pabėgti.

„Reikia šito, to ir ano“. Kokia prasmė sverti lagaminą nenorint mokėti mokesčio už viršsvorį, jeigu bagažas sveria 6 tonas? Šie keistuoliai yra gobšūs suvenyrų medžiotojai. Jie tiesiog negali neįsigyti antikvarinės retenybės kiekviename aplankytame mieste ir kaimelyje. Nesvarbu, vaza tai, metalas, akmuo ar kriauklė. Jie net pasiryžę išdalinti vietos beturčiams savo drabužius, kad atsirastų laisvos vietos dar vienai „retenybei“, kurią būtinai įsigys oro uoste. Susidraugavę su šio tipo asmeniu būkite pasiruošę išklausyti ne vieną pasakojimą apie suvenyro istoriją ar mažų mažiausiai priimti keletą neįkainojamų vertybių į savo lagaminą, kuris, lyginant su jo, yra „praktiškai tuščias“.

Minimalistai. Jie labiausiai šaiposi iš tų, kurie keliauja apsikrovę daiktais, mat patys mažiausiai savaitei reikalingą mantą susipakuoja praktiškai į rankinį bagažą. Šiam tipui priklauso tie, kuriems gyvenime svarbu erdvė. Jų kambariuose nerasite bereikšmio daikto, jų mašinos didelės, todėl ir keliaujant stengiasi neapsikrauti nereikalingais daiktais ir išlaikyti erdvę aplink save. Jų šūkis: „Geriau pasiskolinti, nei pasiimti tai, ko gal būt nereikės“. Tačiau pasiskolinti jiems ne visada pavyksta, nes dėl mažai pasiimtų daiktų tais pačiais drabužiais rengiasi keletą kartų iki skalbimo, todėl prakaito kvapas tampa išskirtiniu jų ženklus ir atbaido bendrakeleivius nuo artimesnės draugystės.

Psichologė RasaDalintisFacebookTwitter