psichologerasa.

Dauguma specialistų sutaria: jeigu esate ką tik išsiskyrę, greičiausiai nesate pasirengę stačia galva nerti į naujus romantiškus santykius. Tikimybė, kad tokie santykiai bus ilgalaikiai yra menka, nes reikia laiko, kol išsigydysite išsiskyrimo žaizdas, kad į naujus santykius neįneštumėte nereikalingo bagažo.

Santykiai gali būti trumpalaikiai dėl vieno partnerio emocinio nestabilumo ir noro atitraukti save nuo skausmingo išsiskyrimo. Nutrūkus santuokai dažnai randasi kaip niekad stiprus poreikis prie kažko prisišlieti, įrodyti sau ir buvusiam partneriui, kad esate trokštami. Dėl tos priežasties reikėtų vengti rimtų pasimatymų, tai yra tokių, į kuriuos dėtumėte lūkesčius, kol skausmas ir jo sukeltos emocijos nurims. Jūs tiesiog psichologiškai nesugebėsite priimti teisingų sprendimų dėl tinkamų partnerių.

Vena moteris, pavadinkime ją Sima, pasakojo: „Stipriai išgyvenau dėl iširusios santuokos. Sunkiai tvarkiausi su tais jausmais. Gyvenau lyg transo būsenoje. Stengiausi išvengti skausmo, ieškojau pakaitalo ir pasinėriau į naujus santykius su žmogumi, kuris teikė paguodą, draugystę, emocinį artumą bei seksualinį intymumą. Jau tada supratau, tik nenorėjau sau pripažinti, kad tai pakaitiniai santykiai, kurie neleido man turėti pakankamai laiko pasveikti nuo ankstesnių. Mūsų ryšys nutrūko po šešių mėnesių.“

Daugumai nauja greitai užmegzta pažintis yra tarsi patvirtinimas, kad ji ar ji vis dar geidžiami, gali turėti aistringų jausmų ir, svarbiausia, gali sukelti aistrą kitam. Tačiau pakaitiniai santykiai gali būti rizikingi, nes atitolina gijimą žaizdų, likusių po skyrybų. Be to, pabėgimas į kitus santykius gali užkirsti kelią suvokti tikrąsias santuokos ar santykių iširimo priežastis ir priimti pamokas, kurių iš tos situacijos galima pasimokyti.

5 požymiai, kad užmezgėte pakaitinius santykius

  1. Pradėjote santykius nežinodami vienas kito tikslų, vertybių ir interesų, o apimti liūdesio dėl neseniai nutrūkusio ilgalaikio ryšio.
  2. Nesitikite, kad santykiai atlaikys laiko išbandymą ir peraugs į ilgalaikį ryšį. Taip yra todėl, kad nepažįstate vienas kito tiek, jog stengtumėtės investuoti į santykius idant geriau vienas kitą pažintumėte ir santykiai augtų.
  3. Naują ryšį užmezgėte norėdami pabėgti nuo skausmo, kurį sukėlė netikėta ar staigi ilgalaikių santykių baigtis. Gali būti, kad kartais jaučiatės nesmagiai ar net išgyvenate gėdą prieš žmogų, kurį ką tik sutikote, dėl to, kad juo naudojatės ar manipuliuojate jo jausmais.   
  4. Naujus santykius užmezgėte norėdami „pasitikrinti“, kad esate geidžiami ir su jumis viskas gerai, įrodyti buvusiam sutuoktiniui ar partneriui, ko jis ar ji neteko. Kitaip tariant, sukelti pavydą arba priversti gailėtis, kad jus paliko.
  5. Nesusitvarkę su ankstesnių santykių pabaiga, į naujuosius atsinešėte neišspręstų asmeninių ir tarpasmeninių problemų rinkinį. Būtent taip ir prasideda nesveiki santykiai ir dažniausiai dėl to jie žlunga.

Pirmiausia – klausimai sau ir nuoširdūs atsakymai

Jeigu imate suprasti, kad naujieji santykiai jums suteikia daugiau vidinio skausmo nei džiaugsmo, būkite sąžiningi su savimi ir paklauskite savęs, ar davėte sau laiko pasveikti nuo ankstesnių santykių? Ar jaučiate (ir kaip jaučiatės žinodami), kad yra didelė tikimybė, jog naujieji santykiai netruks ilgai? Ko tikitės iš naujo partnerio? Ar ieškote ilgalaikių rimtų santykių, kurie galbūt baigsis santuoka? O gal ieškote kompanijos, kuri iš principo kuria iliuziją, kad nesate vieniši? Jeigu taip, ką jums tai suteikia?

Kai pasibaigia ilgalaikis ryšys, mes turime labai gerai viską apsvarstyti. Santykiai nėra lengva užduotis ir tai rodo mūsų visuomenėje byrančios santuokos. Jie reikalauja darbo. Kaip ir viskas, ką verta turėti, nauji santykiai su naujuoju partneriu yra jūsų pasirinkimas, ir jeigu norite, kad jie pavyktų, turite suteikti jiems dėmesio ir pastangų.

Ar dėjote visas pastangas ankstesniuose santykiuose, ar visą sunkų darbą, susijusį su buitimi, finansais ir net romantikos kurstymu, perkėlėte ant buvusio partnerio pečių? Ar pastebite panašų modelį savo naujuose santykiuose ar ženklų, kad jie neturi ilgalaikės perspektyvos?

Jokie santykiai nėra „savaime suprantamas dalykas“. Jie nepasirūpina patys savimi. Jeigu jūsų naujasis partneris neįdeda savo indėlio, tai yra vienas iš pakaitinių santykių požymių. Jeigu tas partneris esate jūs, yra tikimybė, kad jūs ieškote pakaitinio ryšio ir nesate pasiruošę įsipareigoti.

Kas toliau?

Taigi, žengėte pirmąjį žingsnį ir pripažinote, kad esate pakaitiniuose santykiuose. Kas dabar? Ar tęsiate juos tokius, kokie yra? Ar pasitraukiate? O gal kovojate dėl jų? Ką darysite, kai jie pasibaigs?

Jeigu nežinote, kokių tolesnių veiksmų turite imtis, galbūt metas kreiptis profesionalios pagalbos. Šeimos narių ar draugų patarimai neprilygsta profesionalų patarimams. Nors artimiausi draugai gali nuoširdžiai domėtis, kas vyksta su jumis, jie bus linkę palaikyti jūsų pusę, kitaip nei nešališki specialistai. „Nešališkas“ yra raktinis žodis. Pavyzdžiui, jeigu paklausite savo geriausios draugės „kiek ilgai tokie santykiai trunka“, ji gali patarti remdamiesi savo patirtimi, užuot pateikusi jums objektyvų atsakymą.

Galite pasinaudokite individualia terapija, kad suprastumėte, kas nutiko jūsų situacijoje ir išmoktumėte ateityje priimti geresnius sprendimus. Galite įtraukti savo partnerį į terapijos užsiėmimus, kad susidarytumėte požiūrį į tai, kokie yra santykiai ir išsiaiškintumėte, ar jūsų įsivaizdavimai panašūs, ar tikite, kad santykiai gali atlaikyti laiko išbandymą, o gal jie neturi ateities.

Bet kuriuo atveju žinoti yra daug geriau, nei nežinoti, nes jūs bent jau galėsite priimti sprendimą, ką daryti toliau. Deja kartais atrodo lengviausia įkišti galvą į smėlį ir laukti, kol viskas išsispręs. Bet kaip jau kalbėjome, santykiai savaime neišsisprendžia. Turime patys priimti sprendimus ir imtis veiksmų.  

Bet kokiais santykiais negalima naudotis kaip pirmąja pagalba. Ten, kur reikalingas rimtas gydymas, neužtenka tiesiog užklijuoti pleistrą, kuriuo kartais tampa pakaitiniai santykiai ir sakyti, kad žaizda užgijo.  

Norėdami išvengti tų pačių klaidų, kurias darėme praeityje, turime atsigręžti į tai, kodėl kritiškais ir esminiais savo gyvenimo momentais priėmėme vienus ar kitus sprendimus, užmegzti pakaitinius santykius – taip pat.

 5 būdai išvengti pakaitinių santykių

  1. Susikoncentruokite į atsigavimą po dabar jau buvusių santykių ar santuokos. Susiraskite naują pomėgį, sportuokite, mėgaukitės draugų ir šeimos narių kompanija.
  2. Neskubėkite į pasimatymus. Reikia laiko pasveikti ir įgyti sveiką požiūrį į tai, kodėl baigėsi ankstesnis artimas ryšys. Kitaip tariant, turite susivokti savyje.
  3. Neužstrikite ties savo buvusiuoju. Naudojimasis naujuoju partneriu kaip „pečiu išsiverkti“ yra tikras pakaitinių santykių ženklas. Jeigu pastebite, kad taip darote, sulėtinkite tempą arba raskite būdų tą naujai atsiradusį žmogų laikyti „draugų zonoje“, o ne paverskite romantišku partneriu.
  4. Įsigilinkite į priežastis, kodėl baigėsi jūsų santuoka ar reikšmingi ankstesni santykiai. Pavyzdžiui, ar jus traukia emociškai nepasiekiami partneriai, nors patys trokštate emocinio intymumo ir dalijimosi savo jausmais su mylimu žmogumi? O gal kaip tik atvirkščiai, ankstesniuose santykiuose jautėtės tiesiog dusinami, praradote bet kokią asmeninę erdvę. Tyrinėdama priežastis galite išvengti vienpusių santykių ir dar vieno nusivylimo.
  5. Mokykitės jaustis gerai būdama vieni. Visi santykiai ilgainiui nutrūksta. Mus išskiria mirtis, skyrybos, net ilgalaikės komandiruotės ar gyvenimas skirtingose šalyse, todėl turite mokėti jaustis patogiai būdami viena tam tikru savo gyvenimo momentu.

Psichologė Rasa