Frydrichas Šileris savo laiku labai tiksliai pasakė, kad „būti dideliu ar mažu – priklauso nuo žmogaus valios“. Lemiamu faktoriumi tampa ne tai, kokie gimėme, o tai, kaip tvarkome savo gyvenimą. Tėvai, draugai, kolegos gali dalyti patarimus, bet užsibrėžto tikslo žmogus privalo siekti pats. Tik tai jį išskirs iš minios. Dažnai ko nors siekti trukdo baimė, kad nepasiseks. Bet vienintelis dalykas, dėl kurio šiuo momentu esame absoliučiai tikri yra tai, kad gyvename. Iš šio įsitikinimo gimsta suvokimas „Aš esu“. Iš čia formuojasi „Aš noriu“. Prie jo pridėjus valios pastangų gimsta „Aš galiu“. Kadangi stengiamės ne egzistuoti, o gyventi pilnavertį, įdomų ir įvairiaspalvį gyvenimą, iš „Aš galiu“ galiausiai išauga „Aš pasiekiau“.

3 žingsniai tvirtos valios link

  1. Jeigu nusprendėte ugdyti valią, vertėtų patikrinti savo tvirtumą reguliariais sporto užsiėmimais. Kalbu ne apie profesionalų sportą, o apie elementarų, bet labai naudingą rytinį bėgiojimą ir kasdienę mankštą. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad tai pernelyg paprasta, bet tie, kurie „per tai praėjo“, žino, kad sunkiausia yra pradėti ir nemesti. Kasryt prisiversdami sistemiškai atlikti vienokius ar kitokius pratimus pajusite ne tik energijos antplūdį, bet ir vidinį tvirtumą.
  2. Kodėl nepaisant tvirtų ketinimų tapti stipresniais mes pasiduodame tinginiui? Jis pasireiškia visur, ypač smulkmenose, bet būtent smulkūs pasiekimai tampa stiprios valios ugdymo pagrindu. Pavyzdžiui, gulite ant sofos, mėgaujatės nieko neveikimu nors „kabo“ keletas svarbių nemažai jėgų ir laiko reikalaujančių neatidėliotinų darbų. Paprastai į galvą automatiškai šauna mintis: „Rytoj padarysiu“. Tinginystė? Net neabejokite! Tai – fizinio kūno valia, visaip kaip reiškianti nenorą keltis nuo sofos ir kur nors eiti. O jūs paklūstate ir priimate jam patogų sprendimą. Kaip elgtųsi stiprios valios žmogus? Kūnas jam sako, kad ir taip viskas gerai, nėra reikalo dabar ką nors daryti, o žmogus mintyse atsako: „Na ir kas! Aš noriu dabar tai padaryti!“. Tvirtai nuspręsdamas atlikti tai, kas numatyta ir pakildamas nuo sofos žmogus nugali savo paties kūną ir kartu įveikia tinginį. Stipri valia – ne tik charakterio bruožas, bet ir ištreniruotas įprotis mintimis pasipriešinti savo troškimams. Visada ieškokite motyvo, skatinančio veikti: „Dabar sunku, bet žinau, kaip paskui būsiu patenkintas savimi“.
  3. Mes visi ko nors bijome ir stengiamės vengti situacijų, kuriose jaučiame nerimą, ryžto ir nepasitikėjimo savimi stoką. Tai gali būti kalbėjimo prieš auditoriją, atsakingų sprendimų priėmimo, naujų vietų ir panašių dalykų baimė. Jeigu jau nusprendėte ugdyti savo valią, pats laikas stoti akistaton su savo silpnybėmis ir paversti jas stiprybėmis. Bijote bendrauti su naujais žmonėmis? Ieškokite visų įmanomų galimybių papulti į nepažįstamą kolektyvą ir užmegzti pažintis, kad įveiktumėte tą barjerą. Nuolat susidorojant su asmeninėmis baimėmis ir silpnybėmis, kurios trukdo gyventi pilnavertį gyvenimą, atsiras galimybė ne tik valiai stiprėti, bet ir pagarbos sau ir pasitenkinimo savimi jausmas dėl kiekvieno pasiekimo.

Pratimai valiai ugdyti

  1. Patogiai atsisėskite. Atpalaiduokite raumenis ir 5 minutes pasistenkite sėdėti visiškai ramiai. Pratimą darykite tol, kol raumenis atpalaiduoti ir visiškai nurimti sugebėsite labai lengvai, vos atsisėdus. Pratimo laiką ilginkite iki 15 min. Tik iš pirmo žvilgsnio atrodo labai lengva. Iš tiesų nėra paprasta greitai perjungti organizmą į ramybės būseną ir ramiai sėdėti, nes… trūksta valios. Šis pratimas moko dėmesio laikymo ir nevalingų judesių kontrolės ir yra naudingas bendram organizmo poilsiui. Prie kito pratimo pereikite tik puikiai įvaldę šį.
  2. Atsisėskite tiesiai. Pakelkite galvą, atkiškite smakrą ir nuleiskite pečius. Ištieskite dešinę ranką į dešinę pusę pečių lygyje. Pasukite galvą į dešinę ir nukreipkite įdėmų žvilgsnį į ranką. Tokioje padėtyje sėdėkite vieną minutę. Tą patį atlikite su kaire ranka. Pamažu didinkite laiką iki 3 minučių. Rankos delnas turi būti nukreiptas žemyn. Nukreipę žvilgsnį į pirštų galiukus visada galėsite kontroliuoti, ar ranka nedreba.
  3. Šis pratimas yra ankstesniojo tęsinys. Rankoje laikykite vandens pripiltą pilną stiklinę. Pratimą praktikuokite tol, kol vanduo stiklinėje išliks ramus visą pratimo laiką.
  4. Paimkite pieštuką ir 5 minutes koncentruokite į jį visą savo dėmesį. Įdėmiai į jį žiūrėkite, sukiokite, galvokite, iš ko jis pagamintas, kaip buvo gaminamas. Negalvokite apie nieką kitą, lyg tas pieštukas būtų jūsų viso gyvenimo tikslas. Neleiskite mintims nuklysti kitur. Kai išmoksite iki galo valdyti savo dėmesį, būsite pasiekę didelės pergalės.
  5. Stipri valia pasireiškia ne tik koncentracija ir užsispyrimu siekiant tikslo ir užsiimant viena ar kita veikla, bet ir sugebėjimu priversti kitus paisyti jūsų požiūrio, nuomonės ir norų. Tam svarbus įdėmus žvilgsnis ir laukiamo rezultato troškimas. Pavyzdžiui, koncerte ar teatre nukreipkite žvilgsnį į kokio nors priekį jūsų sėdinčio žiūrovo pakaušį. Užfiksuokite savo žvilgsnį ir stipriai panorėkite, kad tas žmogus atsisuktų į jus. Po kurio laiko jūsų „objektas“ pradės muistytis, nerimauti, blaškytis. Galiausiai atsisuks ir pažiūrės į jus. Tokias treniruotes geriau atlikti su pažįstamu asmeniu, kad jam atsisukus galėtumėte nusišypsoti ir linktelėję galva pasisveikinti. Jeigu panašūs pratimai neduos laukiamo rezultato, vadinasi, jūsų valios stiprybė dar nepakankamai išugdyta ir teks grįžti prie ankstesnių pratimų.

Psichologė Rasa