Vadovo nepasirinksi: arba pasiseka, arba ne. Etiketo standartai tik iš dalies apibrėžia bendravimo su vadovybe normas. Realybėje vadovo ir pavaldinio santykiai kuriami remiantis nerašytomis taisyklėmis, kurios egzistuoja kiekviename kolektyve ir labiausiai priklauso nuo paties vadovo asmenybės.
Gonzague Dufour, knygos „Managing Your Manager: How to Get Ahead with Any Type of Boss“ („Vadovauti savo vadovui: kaip sugyventi su įvairaus tipo vadovais“), autorius sako, kad kiekvienas pavaldinys galėtų pasiekti savo tikslų, jeigu žinotų, kokiam tipui priklauso jo vadovas ir kokią elgesio taktiką rinktis bendraujant su juo.
Despotas
Užsispyręs, agresyvus, energingas ir savimi pasitikintis. Darbuotojus valdo baudimais ir drausme, mėgsta kontroliuoti kiekvieną jų žingsnį. Nepaisant to, daugumai patinka dirbti vadovaujant į despotizmą linkusiam viršininkui, nes jis nepanikuoja ištikus krizei, skatina, vertina ir drąsina ambicingus darbuotojus, kurie gerai susidoroja su savo pareigomis.
Vadovas-despotas atvirai kritikuoja aplinkinius, net tuos, kuriems pats yra pavaldus. Todėl pasistenkite neimti jo kritikos giliai į širdį. Susitelkite ne į minusus, o į pliusus, tai yra, į patirtį, kurią įgysite dirbdami su tokiu žmogumi. Kad surastumėte bendrą kalbą, pasistenkite elgtis nuspėjamai ir visada informuoti jį apie kiekvieną veikloje atliekamą žingsnį. Tapkite profesionalu toje srityje, kurioje jis prastai gaudosi, prisiimkite darbus, kuriuos daryti jam nepatinka.
Bet svarbiausia, visada išlaikykite ramybę. Sulaukę priekaištų atakos vadovo agresiją nukreipkite į jį patį: užduokite vieną kitą retorinį klausimą arba pasiūlykite keletą sprendimo būdų. Reguliariai keiskite savo elgesio taktiką, kitaip vadovas netruks suprasti, kad išmokote juo manipuliuoti.
Chameleonas
Mikliai keičia savo elgesį priklausomai nuo situacijos. Jis gali būti malonus, jautrus, tiesmukas ir abejingas ir puikiai suderina savyje visas šias savybes. Vadovo-chameleono pasitikėjimas savimi ribojasi su pasipūtimu. Siekdamas išlaikyti valdžią jis nesigėdija atvirai manipuliuoti žmonėmis ir yra tikras, kad kiti elgiasi taip pat. Toks viršininkas niekada nesiims aiškinti pavaldiniams savo sprendimų logikos.
Nepaisant visų trūkumų, rasti bendrą kalbą su tokiu vadovu galima. Chameleonas – reiklus žmogus. Nusiteikite tam, kad jis niekada neparodys savo tikrojo veido. Pabandykite išsiaiškinti, kokius tikslus jis mato artimiausiems dvejiems metams. Atsakymas greičiausiai bus miglotas, bet galėsite suprasti bent jau prioritetus. Smulkiai informuokite vadovą apie viską, kas vyksta, bet susilaikykite nuo asmeniškumų.
Kritinėje situacijoje vadovui-chameleonui nieko nereiškia paaukoti kurį nors iš pavaldinių. Iš anksto apgalvokite, ko reiktų vengti, kad neiššvaistytumėte viršininko simpatijų. Nemėgdžiokite jo ir nedemonstruokite savo pranašumo. Būkite atsargūs ir nesileiskite apgaunami: kad pasiektų savo, toks bosas kalbės jums tai, ką jūs norite išgirsti. Pabandykite sužaisti jo humoro jausmu.
Artistas
Šio tipo vadovas mėgsta daryti įspūdį aplinkiniams ir būti dėmesio centre. Apimtas pykčio jis gali mėtyti daiktus, o užėjus gerumui – dovanoti dovanas visiems iš eilės. Jis nepasižymi įžvalgumu ir apdairumu. Negali pakęsti susirinkimų ar pristatymų, kur pagrindinis žaidėjas ne jis. Vadovas-artistas kunkuliuoja energija ir niekada nepraleis progos suspindėti savo talentu, kad tik būtų žiūrovų.
Darbas su tokiu žmogumi – tai lyg važinėjimas amerikietiškais kalneliais. Lyginant su kitais vadovais, šis dažnai būna reiklesnis savo pavaldiniams. Todėl nenustebkite, jeigu būsite priversti ilgai dirbti vakarais ar savaitgaliais. Beje, toks žmogus kaip niekas kitas sugeba darbą paįvairinti gyvomis emocijomis.
Nors vadovą-artistą sunku kontroliuoti, jį galima pakreipti į reikiamą pusę. Artistui reikalinga publika, todėl mokykitės jo klausyti. Nevenkite prašyti pagalbos, jeigu jos tikrai reikia. Toks vadovas nemėgsta nelojalių pavaldinių ir skeptikų, taip pat tų, kurie atvirai ginčija jo nuomonę. Jam reikalingi disciplinuoti kariai, vykdantys nurodymus ir neužduodantys nereikalingų klausimų. Jeigu mokate dirbti komandoje ir nesiekiate dėmesio sau, su vadovu-artistu galite sutarti visai neblogai.
Intelektualas
Toks vadovas mėgsta naujoves, šiuolaikines verslo ir valdymo tendencijas išbandyti praktiškai. Jis elgiasi taip, kaip skelbia teorija, kuria jis tuo metu besąlygiškai tiki. Intelektualas dėmesingas smulkioms detalėms, jam patinka aiškinti aplinkiniams, kaip jo idėjas galima pritaikyti konkrečioje situacijoje.
Jis ne tik vertina pavaldinių darbą, bet ir išklauso jų nuomonę. Jis linkęs vadovautis faktais, ne emocijomis. Lyginant su kitų tipų vadovais, šis apdovanotas gebėjimu bendrauti šiltai ir lengvai, todėl su kolegomis palaiko gerus santykius ir yra gerai nusiteikęs jų atžvilgiu.
Su vadovu-intelektualu sutarsite, jeigu jums įdomios sudėtingos užduotys ir esate pajėgūs pristatyti jo idėjas savo kolegoms. Kartais jums teks ieškoti kompromiso tarp ištikimybės bosui ir atsidavimo organizacijai. Labai dažnai intelektualas suburia jį palaikančių vienminčių ratą ir jūsų užduotis – išlaikyti gerus santykius su žmonėmis, neįeinančiais į tą ratą. Pasistenkite tapti vadovą ir kitus bendradarbius jungiančia grandimi ir sukurti puikiai su žmonėmis sugebančio sutarti darbuotojo reputaciją.
Vadovas-intelektualas lenkiasi logikai ir sveikam protui ir pakęsti negali pesimizmo. Turėsite jo palaikymą tol, kol pritarsite jo požiūriui į valdymo metodus ir netrukdysite taikyti jų praktikoje.
Egocentrikas
Tai žmogus su pernelyg išpūstu ego. Paprastai toks vadovas būna puikus pardavimų ir reklamos specialistas, kuriam geriausiai sekasi savireklama. Dažnai jis taip įtiki savo tiesa, kad aplinkiniai pradeda nepastebėti jo klaidų. Tai – negailestingas kitiems, ryžtingas ir veiklus žmogus. Jis greitai priima sprendimus su niekuo nesitardamas, nes pavaldinių nuomonė jam visiškai neįdomi. Reikia pripažinti, kad vadovas-egocentrikas dažnai puikiai išmano savo darbą (tai viena priežasčių pūstis).
Kadangi pakeisti jo nepavyks, ieškokite būdų psichologinei įtampai bendraujant su tokiu žmogumi mažinti. Pavyzdžiui, reguliariai dalykitės savo problemomis su jus išklausyti pasiruošusiais žmonėmis. Kadangi jūsų karjera egocentriko visai nejaudina, dėl visa ko pasistenkite užmegzti gerus santykius su kitais skyrių vadovais.
Meilikauti tokiam vadovui reikia atsargiai, kad neįtartų, jog juo manipuliuojate. Išsiaiškinkite, kas jūsų viršininkui sekasi geriausiai ir suteikite jam galimybių pademonstruoti savo talentą aplinkiniams.
Vadovas-egocentrikas labiausiai rūpinasi savo persona, todėl kritiniu momentu pirmiausiai pagalvokite, kaip save apsaugoti, iš anksto pasirūpinkite savo nekaltumo įrodymais. Tokio tipo žmogus paprastai ilgai vienoje darbo vietoje neužsibūna. Jų gebėjimai leidžia kurį laiką išsilaikyti viršuje, tačiau reta komandinį darbą ir gerą darbinę atmosferą vertinanti kompanija ilgai kenčia tokį grupės darbą dezorganizuojantį vadovą.
Lyderis
Tai – profesinį tobulėjimą, žinių siekimą skatinantis ir pavaldinius gerbiantis vadovas. Tokie vadovai moka prisitaikyti prie situacijos ir patys mokosi stebėdami savo kolektyvo darbą. Renkantis vadovavimo stilių jiems labai svarbi pavaldžių darbuotojų nuomonė.
Lyderiai – tai vadovų tipas plačiąja prasme. Kiekvienas vadovas gali išugdyti savyje lyderio savybių. Vieniems sekasi geriau, kitiems – prasčiau, todėl jūs galite padėti savo bosui atrasti savyje tikro lyderio savybių.
Vadovas-despotas siekia imtis atsakomybės visose srityse ir jūs retsykiais galėtumėte priminti jam, kad komandoje yra ir kitų gerų specialistų.
Vadovui-chameleonui padėkite atsikratyti valdžios praradimo baimės. Parodykite, kad gebėjimas dirbti komandoje tik sustiprins jo pozicijas žvelgiant į ilgalaikes perspektyvas.
Jeigu teko laimė dirbti su vadovu-artistu, pasistenkite jį įtikinti, kad dėmesio centre privalo būti ne jis vienas, bet ir jo pavaldiniai. Tik tada darbas vyks sklandžiai ir jo žvaigždė suspindės dar labiau.
Vadovas-intelektualas dievina pagrįstus faktus, todėl jums teks sugalvoti kokį nors teorinį paaiškinimą, kodėl jam svarbu vystyti tikro lyderio savybes.
Sunkiausia lyderiu tapti vadovui-egocentrikui. Jam visiškai nerūpi aplinkinių nuomonė, todėl prireiks laiko jo pasitikėjimui įgyti. O kai tai įvyks, galėsite patarti, kaip tapti efektyviu vadovu.
Psichologė Rasa