Naivu tikėtis, kad nuskambėjus Mendelsono maršui vyras priklausys vien tik jums, lygiai kaip neteisinga reikalauti, kad jis išmestų visus draugus iš savo gyvenimo. Santuoka negali reikalauti tokių aukų nei iš vienos pusės. Dažnai pasitaiko, kad praėjus keletui mėnesių po vestuvių naujai iškeptos žmonos pradeda skųsti negalinčios pakęsti vyro draugų. Bėda slypi nepamatuotuose lūkesčiuose. Dauguma moterų dar prieš ištekėdamos pažinojo vyro draugus, puikiausiai pritapo jų kompanijoje ir džiaugėsi, kad būsimo vyro draugai ją priima kaip savą. Kartu linksmai leido laiką gamtoje, kino teatruose, festivaliuose, vakarėliuose. Bet tai buvo prieš vestuves… Dabar norisi daugiau laiko leisti dviese. Ne viena suka galvą, ką daryti, kad draugai užimtų mažesnę dalį vyro laiko ir kartu būtų galima išvengti barnių.
Šeima svarbu, draugai – taip pat
Kai kurios gražiosios lyties atstovės mano, kad padaryti gerą įspūdį mylimojo draugams visai nebūtina: „Jeigu aš jam brangi, visai nesvarbu, ką ten koks Petras ar Antanas galvoja apie mane!“ Svarbu, net labai! Vyrai kur kas labiau „bandos“ žmonės nei moterys ir „bandos“ nuomonė jiems labai svarbi. Ir jeigu patys artimiausi draugai negali paskęsti išrinktosios draugijos, ką gi, išrinktąją teks keisti kita.
Jeigu pamilote ir ištekėjote už savo žmogaus, jums tinka jis visas, jo pomėgiai – taip pat, o draugai, kaip žinia, ir yra draugai dėl to, kad sieja bendri interesai. Kiekviena mažiausiai nori atsidurti tarp vyro ir jo draugų. Nebandykite diktuoti naujų gyvenimo taisyklių kompanijai, kuri ilgus metus kuo puikiausiai gyvavo be jūsų. O savo vidinį „santykių kodeksą“ aptarinėkite tik dviese.
Būtina suprasti, kodėl jį taip traukia draugų kompanija. Vienas dalykas, jeigu tai tiesiog įprotis, noras bendrauti su į save panašiais. Tačiau visai kas kita, jeigu jūsų santykiams atėjo sunkus periodas ir tokiu būdu vyras stengiasi išvengti eilinio skandalo. Jeigu jis „daugiau ten, nei čia“, pasikalbėkite apie tai, kas būtent jus neramina ir kokie momentai ypatingai nemalonūs. Tik kalbėti turite ramiai, pirmuoju asmeniu, ne „tu ir vėl išeini, tau visada draugai svarbiausia, tau visai nerūpiu“, o „aš norėčiau, kad daugiau laiko praleistume dviese, aš nerimauju, kai išeini, mane tai liūdina“.
Apsišarvuokite kantrybe. Kuo vyras tampa vyresnis, tuo silpniau priklauso nuo savo draugų, o ir jų skaičius mažėja. Metams bėgant visi įsisuka į savo gyvenimus ir nuolatinį ryšį palaiko tik patys artimiausi.
Nevedę draugai – pavojinga kategorija
Moterys įsitikinę, kad išsiskyrę ar nevedę vyro draugai visada pasiruošę išvesti jį iš doros kelio. Jos dažnai baiminasi, kad jie nuteikinėja vyrą prieš šeimą, žmoną, erzina, kad jis „po žmonos padu“, kad žmona jam reguliuoja gyvenimą, verčia išeiti pasivaikščioti su mažyliu, padėti namų ruošoje.
Jeigu vyras dar neturi susiformavęs brandžių moralinių vertybių ir principų, visai tikėtina, kad tokias draugų kalbas priims be jokių prieštaravimų. Namuose pareikš tokią pačią nuomonę savo žmonai ir pradės elgtis kaip pas močiutę besisvečiuojantis mažas vaikas: taps kaprizingu ir sunkiai valdomu.
Vedusių ir nevedusių vyrų interesai visiškai skirtingi. Todėl, kai vyras leidžia laiką su nevedusiais draugais, jis lyg sugrįžta į viengungio gyvenimą ir santuokai iš tiesų gali kilti grėsmė. Be to, jie gali sujungti jėgas prieš žmoną: meluoti, pridengti vyrą, sukurti jam alibi. Tačiau neretai moteris daro vieną didelę klaidą – kaltina tik draugus, neva jie veda jos nuolankų vyrą iš kelio. O tiesa tokia, kad jeigu vyras pats nenorės su jais dažnai bendrauti ir juo labiau kur nors išeiti, to ir nedarys. Viskas priklauso nuo paties vyro iniciatyvos ir niekas negali versti jo ką nors daryti, nei jūs (likti namuose), nei draugai (eiti į barą).
Kovoti beprasmiška, jeigu pats vyras nemato problemos. Nebus šitų draugų, atsiras kitų. Moteris daugiau laimės, jeigu stengsis kurti naujas šeimos tradicijas, atsižvelgdama ir į savo, ir į vyro pomėgius. Pavyzdžiui, jeigu vyras mėgsta siaubo ar fantastinius filmus, o žmona negali jų pakęsti ir kategoriškai atsisako kartu žiūrėti, kas belieka vyrui? Žinoma, kad ieškoti draugų, su kuriais ir praleis tas keletą valandų, o po filmo dar kur nors užsuks jo aptarti. Kuo daugiau bendrų interesų porą sies, tuo įdomiau jiems kartu bus ir tuo mažiau reikės „linksmintojų“ iš šalies.
Kaip elgtis?
- Jeigu kelsite ultimatumą „Arba aš, arba draugai!“ – padarysite pirmą didelę klaidą. Su daugeliu savo draugų jis susidraugavo gerokai prieš susipažįstant su jumis. Juos sieja bendri interesai, patirti nuotykiai ir prisiminimai. Vyriška draugystė yra ypatinga: joje nėra vietos apkalboms ir intrigoms, o pasiaukoti ir „galvą padėti“ dėl tikro draugo pasiruošęs ne vienas. Ir nuomonė, kad žmona gali būti laikina, o draugai – amžini, ne toks ir retas reiškinys. Moteris daugiau laimės pasinaudojusi visomis moteriškomis gudrybėmis ir pademonstravusi vyrui, kaip puikiai ji sutaria su jo draugais. Susidraugavus bus lengviau su jais kovoti. Pasiūlykite vyrui pasikviesti juos į svečius, tuomet nebus reikalo su jais kažkur išeiti. Bendraudama stenkitės domėtis jų pomėgiais, venkite vyrui dėl ko nors priekaištauti draugų akivaizdoje. Jeigu būsite susiraukusi ir akivaizdžiai rodysite nepasitenkinimą ir nuobodulį, vyras vengs kviestis draugus į namus ir pats pas juos išeis. Draugai turi suprasti, kaip jam pasisekė, kad jus turi ir tai būtinai jam pasakys. O kai šalia tokia nuostabi žmona, norisi kuo daugiau laiko praleisti su ja.
- Jeigu vyras daug laiko leidžia su vaikystės draugais, su tuo kovoti kur kas sunkiau. Jis juos pažįsta visą savo sąmoningą gyvenimą ir vargu ar ruošiasi ką nors keisti. Tačiau visada galima ieškoti kompromiso, pavyzdžiui, pabandyti susitarti, kad su draugais susitikinės tam tikromis dienomis. Galima truputį pagudrauti ir pajungus vaikišką naivumą pasiguosti, kad jaučiatės laibai vieniša ir jums liūdna, kai jo nėra šalia, kad neturite ką veikti. Vyro savimeilė bus paglostyta. Kiekvienam malonu žinoti, koks svarbus yra kito žmogaus gyvenime. Beliks suretinti susitikinėjimus su draugais.
- Jeigu bėgant laikui niekas nesikeičia, galima imtis ryžtingesnių veiksmų. Žinoma, bartis nereikia ir juo labiau rėkti ir vyti jo draugus iš namų. Tuo metu, kai eilinį kartą jie susivers pas jus ar paskambinę telefonu bandys jį ištempti iš namų, pradėkite tvarkyti namus, ką nors gaminti virtuvėje ir visą laiką įtraukite jį į procesą: paprašykite išsiurbti kilimą, nupirkti trūkstamų produktų ir pan. Jeigu vyras pasikviečia draugų į namus, pasakykite, kad jūs tuo metu eisite su draugėmis „kur nors pasisėdėti“. Jis, žinoma, sutiks, bet tik iš pradžių. Retas vyras su džiaugsmu priims savo jaunos ir žavios žmonos planą linksmai leisti laiką su draugėmis kavinėje ar vakarėlyje. Kai keletą kartų į namus grįšite vėlai, jis galiausiai pratrūks. Štai tada ir turėsite progą pasakyti tokio savo elgesio priežastis. Vyras susimąstys, ar verta gadinti jūsų santykius dėl tokių dažnų susitikinėjimų su draugais.
Psichologė Rasa