
Ar prisimenate kokią nors situaciją, kai prieš svarbų įvykį sakėte sau: „Aš galiu. Aš sugebu“. Kartojote tai daugybę kartų ir jums tikrai pavyko. Kiek tam įtakos turėjo kartojamos frazės, spręsti jums, tačiau galite neabejoti, kad žodžių galia veikia. Tai ne šiaip tuščios frazės, o afirmacijos arba savitaiga, nuostatos, įsitikinimai. Paprastai tariant, tai yra trumpi teiginiai, sudaryti iš trokštamos būsenos apibūdinimo žodžių, kurie kartojami daug kartų, kad tuo būtų įtikinta pasąmonė ir pasiekti trokštami rezultatai.
Kaip tai veikia?
Afirmacijos dažnai naudojamos savirealizacijos, asmenybės vystymo, sėkmės siekimo tikslais ir apskritai trokštant pasiekti gyvenime norimų rezultatų. Deja, dažnai žmonės linkę kartoti neigiamus su gyvenimo įvykiais susijusius žodžius ir teiginius, kurie ir prišaukia negatyvias situacijas. Žodžiai gali veikti dviem kryptimis: sukurti arba sunaikinti. Juos kartodami galime pritraukti teigiamus arba neigiamus rezultatus.
Mokslininkai nustatė, jog per parą mus aplanko 45–51 tūkstančių minčių, iš jų net 80% neigiamų, todėl daugelis žalingas afirmacijas kartoja nesąmoningai. Pasiduodami negatyviam mąstymui jie sako sau, kad negali kažko padaryti, kad yra pernelyg tingūs, neturi vidinės jėgos ir kad dar nepradėtas darbas pasmerktas nesėkmei. Pasąmonė visa tai priima kaip tiesą, kas galiausiai suformuoja atitinkamus įsitikinimus, įvykius ir su jais susijusią ateitį. Pasąmonė nesigilina, gerai tai ar blogai, ji kaip kempinė, siurbianti viską, kas į ją patenka. Tad ar ne geriau viską pakeisti ir „pripumpuoti“ ją pozityvių dalykų?
Afirmacijos veikia panašiai kaip vizualizacijos. Daugkartinis pozityvių teiginių kartojimas sutelkia dėmesį į tikslus ir automatiškai kuria sąmonėje atitinkamus įsivaizdavimus, kurie savo ruožtu daro įtaką pasąmonei. Tokiu būdu iš pradžių kartojami teiginiai yra suvokiami sąmoningai, o vėliau tuo ima rūpintis pasąmonė. Gerai suvokę šį procesą jo dėka galite pakeisti savo įpročius, elgesį, santykius, reakcijas.
Kaip greitai tai ima veikti? Priklausomai nuo tikslų dydžio, rezultatai gali pasireikšti po keleto dienų, savaitės, mėnesio ar ilgesnio laiko. Laukiamiems rezultatams įtakos daro tokie faktoriai, kaip laikas, dėmesys, tikėjimas, jausmai, su kuriais kartojate teiginius, ir kaip labai to trokštate.
Svarbiausia atminkite, jeigu kartojate afirmacijas keletą minučių, o likusią dienos dalį vėl galvojate negatyviai, jų poveikis bus neutralus. Jeigu norite pasiekti teigiamų rezultatų, privalote laIkytis reguliarumo, tik taip atsikratysite negatyvaus mąstymo.
Pozityvios mintys formuoja pozityvius įsitikinimus
Teisingai suformuoti teigiami teiginiai puikiai veikia, tik reikia teisingai juos naudoti. Žodžius savitaigai kartoti rekomenduojama 3000 kartų per dieną. Jeigu trokštate mąstymo rekonstrukcijos, juos kartoti reiktų ne mažiau 20 kartų be pertraukos.
Yra keletas būdų afirmacijoms įtvirtinti. Galite kartoti jas mintyse arba garsiai, taip pat suformuotus teiginius daug kartų rašyti ant lapo. Pavyzdžiui, geriausiai pasaulyje žinoma afirmacijų galios skleidėja garsi amerikiečių rašytoja Louise Hay, parašiusi daugybę praktinės psichologijos knygų pagalbos sau temomis, sakė kasdien ant lapo savo sukurtas afirmacijas rašanti po penkiasdešimt kartų. Ir jos tikrai veikia. Pirma, afirmacijos reikalingos negatyviems kertiniams įsitikinimams į dienos šviesą ištraukti ir juos paneigiančių įtvirtinimų formulavimui. Kai kurių problemų sprendimai neįmanomi nepakeitus pasąmonėje glūdinčių kertinių įsitikinimų. Kasdien šiam „ritualui“ skirtos 15 minučių palaipsniui išguis negatyvius įsitikinimus, kurie formavosi ištisus metus, ir jų vietą užims naujos, pozityvios nuostatos.
Antra, afirmacijos nuteikia žmogų pozityviai. Jos yra efektyvus būdas siekiant asmeninių tikslų, sėkmės, gerovės, sprendžiant svarbius gyvenimo klausimus, įgaunant vidinės ramybės. Trečia, ilgai kartojamos afirmacijos prasiskverbia į pačius giliausius pasąmonės sluoksnius ir „įrašo“ ten naują programą, kurios pagrindu vyksta pertvarka gyvenime. Iš tiesų mūsų smegenys panašios į didelį biokompiuterį. Kurdami kompiuterines programas programuotojai sako: „Ką įdėsi, tą turėsi“. Tokiu principu dirba ir mūsų protas: ką į galvą įdedame, taip ir veikiame.
Jeigu žmogus nuolat verkšlena: „Viskas blogai, nieko gero neišeis, neturiu (nesugebu) to, ano, trečio ir niekada neturėsiu“, gyvenimas ir atspindės jo negatyvius įsitikinimus. Jeigu jis kiekvieną dieną į galvą kels pozityvią programą, palaipsniui žingsnis po žingsnio ji ten įsitvirtins ir gyvenimas pradės atspindėti teigiamas nuostatas.
Kaip teisingai suformuluoti teiginius
1. Frazes formuoti visada pradėkite nuo žodžių „aš“, „man“, „mano“, „mane“.
2. Afirmacijos formuojamos esamuoju laiku. Pavyzdžiui, klaidinga sakyti: „Aš noriu numesti 5 kilogramus, kad geriau jausčiausi“. Jūsų protas atsakys: „Ir toliau norėk“. Teisinga frazė būtų tokia: „Mano kūnas stangrus ir lieknas. Kiekvieną dieną aš jaučiuosi vis geriau“.
3. Afirmacijos privalo būti teigiamos, be dalelytės „ne“, kuri išreiškia kažko neturėjimą, nebuvimą, ką mūsų pasąmonė ignoruoja. Jai reikia tik teigiamų nurodymų veikti. Todėl vietoje „Aš negulinėju ir netinginiauju“ teisinga sakyti „Aš sportuoju ir užsiimu rytine mankšta, kuri suteikia man energijos ir žvalumo“.
4. Į afirmacijas privalo būti įtraukti žodžiai, apibūdinantys pozityvias emocijas, jausmus. Pavyzdžiui: „Mane džiugina bendravimas su naujais žmonėmis“.
5. Afirmacijos turi būti nukreiptos į jus ir jūsų atsakomybę. Klaidinga: „Mano vyras (žmona) skiria man daugiau dėmesio“. Teisinga: „Mano santykiai su vyru (žmona) kasdien gerėja ir sulaukiu vis daugiau dėmesio“.
6. Afirmacijos turi būti aiškios ir konkrečios. Klaidinga kartoti: „Aš svajoju tapti turtingu“. Tokia frazė nėra apibrėžta, neturi konkretumo. Ką reiškia „tapti turtingu“? Turėti tūkstantį, dešimt tūkstančių ar pusę milijono? Teisinga afirmacija skambėtų taip: „Aš uždirbu (įvardykite norimą sumą) eurų per mėnesį!”.
Galimi trukdžiai
Abejonės – didžiausias sėkmės priešas. Jeigu kartosite: „Kam vargti, vis tiek nieko neišeis, aš tuo netikiu, taip nebūna, visa tai nesąmonė…“, galite net nevargti ir eiti toliau tuo pačiu negatyvizmo keliu. Be tikėjimo savo jėgomis ir gebėjimu pasiekti tai, ko trokštate nepajudėsite iš vietos, tiesa, tik pirmyn, bristi dar giliau į neigiamų minčių liūną tai netrukdys.
Jeigu netikite savitaigos galia ir tuo, ką sakote, o tik abejingai skaitote iš lapelio svetimas ar klaidingai suformuluotas frazes, nieko neišeis. Teiginius reikia kartoti tvirtai tikint savimi ir šio metodo veiksmingumu.
Kad afirmacijos pradėtų veikti, kartais tam prireikia 3-6 mėnesių kasdienio darbo. Kadangi dirbti ne itin mėgstame, o rezultatų norime greitai, jų nematydami pernelyg anksti šiuos užsiėmimus metame į šoną. Afirmacijoms kaip bet kuriam kitam saviugdos būdui reikia reguliarumo.
Klaidinga manyti, kad sėkmė nukris iš dangaus ar ją kas nors atneš ant auksinės lėkštutės. Ne, viską turime daryti patys. Šis metodas – ne burtų lazdelės mostelėjimas. Jo tikslas – parodyti, kad tai, ką manėte esant nepasiekiama, yra visai arti, atskleisti pozityvias galimybes, o jūsų užduotis – jas pamatyti ir pradėti veikti.
Patarimai pradedantiems
Pradžioje sudarykite nedidelį sąrašą, užteks 10 afirmacijų. Įsitikinkite, kad į sąrašą įtrauktos visos pagrindinės gyvenimo sferos: sveikata, pinigai, santykiai, asmeninis ir profesinis augimas. Afirmacijas kartokite mažiausiai 5 kartus į dieną. Geriausia kartoti jas garsiai priešais veidrodį. Jeigu tokios galimybės nėra, galima kartoti ir mintyse. Svarbiausia – tikėti.
Laikykitės užsibrėžto plano. Geriau teiginius kartoti vieną kartą į dieną 7 kartus per savaitę, nei kartą per savaitę, bet visą valandą. Kartoti frazes galima bet kuriuo metu: stovint eilėje, važiuojant automobiliu, duše. Galite surašyti jas ant lapelių ir iškabinėti kambariuose kaip priminimą. Ypatingai veiksminga pakabinti sąrašą prie lovos, kad ryte atsibudę iš karto galėtumėte „imtis darbo“. Tai nuteiks pozityviai visai dienai.